Pasinler (V-XVI. yüzyıllar)
Pasinler (V-XVI. centuries)
- Tez No: 253950
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER KONUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Pasinler Ovası olarak adlandırılan bölge; günümüzde Erzurum iline bağlı ve il merkezinin doğuya açılan kapısı durumunda olan Hasankale, Köprüköy ve Horasan ilçelerini kapsamaktadır. Bu bölge tarih boyunca sahip olduğu, coğrafi, jeostratejik ve jeopolitik önemden dolayı, eski çağlardan beri insan topluklularının yerleşim yeri olmuş ve Doğu Anadolu coğrafyasının önemli sosyo-politik ve stratejik merkezlerlerinden birisi haline gelmiştir. Kaynak eserlerde ve çağdaş seyahatnamelerde adından bahsedilen bölge, sahip olduğu konumdan ötürü birçok millet tarafından hâkimiyet altına alınmış ve bölgeye hâkim olan milletlere büyük avantajlar sağlamıştır.Pasinler (V-XVI. Yüzyıllar) isimli çalışmada, bölgenin Ortaçağa ait karanlıkta kalmış tarihinin aydınlatılması amacı ile birincil elden kaynaklar kullanılarak detaylı bir araştırma yapılmıştır. Ovada bulunan Ortaçağa ait yerleşim yerleri, kale ve gözetleme kuleleri ile günümüze kadar ulaşan tarihî eserler bu çalışmada araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The region named as Pasinler plain; contains Köprüköy, Horasan and Hasankale administrative districts that bound to Erzurum and they are a door of city centre opening to the east at the present day. This region has been settlement of place to people because of its geographic, geostrategic and geopolitical importance and has become one of the important socio-politic and strategic centres of the east Anatolia geographic. The region mentioned in resources works and travel books has been under the sovereignty of many nations for its location and it provides major advantages to nations dominated it.In this study called Pasinler (V-XVI. Centuries) a detailed research has been conducted by using sources from the first hand aiming to shed light on its history stayed in the dark belonging to middle ages. In this study, settlement of place, castles and surveillance towers belonging to middle ages and historical places reached the present are researched.