Karabağ ve Hocalı'da Ermeni Mezalimi'nin Türk basınında yankıları (1991-1992)
The repercurtion of the Armenian cruelty in Karabagh and Khocali on Turkish media(1991-1992)
  1. Tez No: 253960
  2. Yazar: ŞEYDA ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜNÖZ AKÇORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bilindiği gibi XIX.yy'ın ikinci yarısına kadar Osmanlı Devletinde iç içe ve dostane ilişkiler içerisinde yaşayan Ermeniler'in Türk Milletine, 1860'larda başlayan ve halâ devam etmekte olan zulmü hafızalardan silinmeyecek türdendir.Dağlık Karabağ sorunu Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1988 Şubatında başlayıp 1994 Haziranına kadar süren kanlı olaylar ve bu olayların devamında gelişen süreci tanımlar. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki kanlı olaylar kangrenleşmiş ekonomik ve sosyal sorunları da beraberinde getirdiği gibi bölgede demografik dengeleri altüst eden 20. yüzyılın en acı mülteci manzaralarına sahne olmuştur. Dağlık Karabağ sınırlarını da aşan olaylar bölgeyle coğrafi bağının yanı sıra tarihi ve etnik yapısı nedeniyle Türkiye'yi de yakından ilgilendirmiştir.Ermenilerin ?Büyük Ermenistan? kurma hayalleri uğruna Anadolu ve Kafkasya'da yaptıkları katliamlar bütün ispat ve delillere rağmen dünya kamuoyu tarafından görmezden gelinmiştir.Bu perspektif içinde çalışmamızda, Ermeni katliamının tarihi temelleri, dış güçlerin bölgedeki çıkarları, Karabağ ve Hocalı'daki Ermenilerin yaptığı katliam ve bunun Türk basınındaki yankıları ele alınmaya çalışılmıştır. Şüphesiz böyle bir konunun değerlendirilmesinde, yakın dönem olması sebebiyle basındaki yansımalar büyük önem arz etmiştir. Ancak araştırmanın geniş bir alanı kapsaması nedeniyle, 1991-1992 yılları ile sınırlandırılmasına gidilmiştir.Sonuçta, bu çalışmamızda Türk basınından araştırma, köşe yazıları ve haberlerden bazıları seçilmek suretiyle gelecekte araştırmacılara kolaylık sağlaması ve yol gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, The Armenians?,who were living in nested and friendly relations in Ottoman Empires during the second half of 19th Century,cruelty to Turkish Nations started at 1860s and continues till now is a kind can?t be removed out of memories.The problem of Nagorno Karabakh defines the bloody events which had started at February 1988 and continued till June 1994 and the procces developed after the events between Azerbaijan and Armenia. These events between the two countries not only caused economic and social problems; but also the most tragic consequences for the name of refugees that ruined the demographic structure of the district in the 20th century. The events that go beyond the borders of the Nagorno Karabakh arused the close interes of Turkey cause of Turkey?s geographical link with the region and historical and ethnic structure.The Armenian Massacres in Anatolia and the Caucasus with the sake of the building the ?Great Armenia? has been ignored by the word opinion despite all the prooves and evidences.With this perspective, Historical bases of the Armenian massacres, The Armenian Massacres in the Karabakh and Khocaly and the repercussions on the Turkish media will tried to be discussed in my work. As a result of working a close-term subject, The media is certainly most important source and it is expected to be searched in a more detailed and larger field. According to this reason the research and assess of Turkish media on this subject is obtained with the study.At result, by selecting columns, articles and news from Turkish Media it is tryed to guide and make something easy fort he researchers at future.