Psikiyatrik bozukluğu olan ve olmayan kadınlarda adet öncesi belirtilerin karşılaştırılması
The comparison of premenstrual syndroms between women who have psychological problems and women who have not psychological problems
- Tez No: 253999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, panik bozukluk(PB) ve obsesif-kompulsif bozukluk(OKB) tanısıyla izlenen kadınlarda adet öncesi sendromun sıklığı ve klinik görünümün araştırılması ve sağlıklı kadınlardan oluşmuş bir kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Eylül 2007-Eylül 2009 tarihleri arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk tanısı almış ve İstanbul ilinde yaşayan bilinen bir psikiyatrik bozukluğu olmayan 18 yaş üzerindeki toplam 90 kadın oluşturmaktadır.Araştırmanın verileri;Sosyodemografik bilgi formu, Beck depresyon ölçeği, Beck anksiyete ölçeği, Yale Brown obsesif-kompulsif bozukluk ölçeği, panik agorafobi ölçeği, sorun şiddeti günlük kayıt çizelgesi kullanılarak toplanmıştır.Elde edilen veriler; ?SPSS 15.0 for Windows? programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda, sorun şiddeti günlük kayıt çizelgesi için Anova-R testi, sürekli değişkenler için Student-t testi ve Mann Whitney U testi, kategorik değişkenler için Ki-kare testi, gerekli olduğunda Fisher kesinlik testi kullanılmıştır.Çalışmamızda; obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk ve kontrol grubunu oluşturan kadınların eğitim süresi, gebelik sayısı, adet döngü süresi, kanama süresi gibi durumları birbirine yakın düzeyde olup gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir.Depresyon ve anksiyete düzeyleri; obsesif kompulsif bozukluk ve panik bozukluk grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur.Adet öncesi sendrom (AÖS) ve adet öncesi disforik bozukluk (AÖDB) bulunma durumuna baktığımızda yine obsesif kompulsif bozukluk ve panik bozukluk tanısı almış kadınlarda AÖS ve AÖDB' si bulunan kadınların sayısı sağlıklı kadınlardan oluşan kontrol grubuna göre daha yüksektir.AÖS belirtilerini alt gruplara göre değerlendirdiğimizde adet döngüsünün sonrası ve öncesi dönemi arasında, fiziksel şikâyetler obsesif kompulsif bozukluk ve panik bozukluk grubunda adet öncesi dönemde anlamlı derecede daha yüksek bulunmuş; depresyon, öfke/ iritabilite şikayetleri adet öncesi dönemde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir.OKB ve panik bozukluğu olanlarda AÖS ve AÖDB normak kontrollere göre daha fazla görülmesinin bir nedeni bu bozuklukların adet öncesi dönemde alevlenmeleri ve bu bozuklukların belirtilerinin AÖS ve AÖDB tanı ölçütleri örtüşüyor olması olabilir. Bir diğer nedeni ise bu iki bozukluk ve AÖS ve AÖDB aynı ortak bozukluğun birer alt grubu olma olasılıkları olabilir.Bu konu ile ilgili daha ileri araştırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The study compared the frequency of Pre-menstrual syndrome (PMS) and its clinical view in Panic disorder (PD) patients, Obsessive compulsive disorder (OCD) patients and normal controls.90 women over age 18 were chosen from İstanbul Fatih Sultan Mehmet Araştırma Hastanesi Psychiatry Clinic patients who were also living in the same city for the sample of this study. Sociodemographic form, Beck depression scale, Beck anxiety scale, Yale-Brown obsessive compulsive scale, Panic and agoraphobia scale, Daily record of severity of problems form were used to gather information for the data. Data were analyzed running SPSS 15.0 for Windows. For the comparison among groups Anova-R test, for continous variables Student t test and Mann-Whitney U test, for categorical variables Chi square test and also Fisher?s exact test (when it is necessary) were used for assessment.There were no significant difference between the sample groups in education levels, number of pregnancies, menstrual cycle duration and bleeding duration.It is found that levels of depression and anxiety were high amongst OCD samples and PD samples and significantly different than normal controls.Also experiencing Pre-menstrual syndrome (PMS) and Pre-menstrual dysphoric disorder (PMDD) were higher in OCD samples and PD samples than normal controls.While suffering from physical complaints were higher and significantly different in OCD samples and PD samples than normal controls at premenstrual phase ; no statistically significant difference were found in depression, anger and irratibility complaints within three samples.The fact that OCD and PD symptoms flare up at premenstural phase and most of their symptoms are same with PMS and PMDD may explain the reason of why OCD and PD patients experiencing more PMS and PMDD than normal controls. Also probability of OCD,PD,PMS and PMDD may be sub sections of the same disorder can be considered as another reason.Further research is needed about the subject.