Suça sürüklenen ve suça sürüklenmeyen ergenlerin benlik saygısı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of self-concept levels on tendencies and non-tendencies in adolescences committing crime
  1. Tez No: 253998
  2. Yazar: GÜLŞAH GÜREL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYHAN ÜGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma; ergenlerin suça sürüklenme durumları ile benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve suça sürüklenen ergen grubu ile suça sürüklenmeyen ergen grubu arasında benlik saygısı düzeyi puanları açısından anlamlı bir farklılık olup olmadığını saptamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu nedenle yapılan araştırma karşılaştırmalı betimsel nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın hipotezine göre; suça sürüklenen ergenlerin benlik saygısı düzeyi puanları suça sürüklenmeyen ergenlerin benlik saygısı düzeyi puanlarından daha düşüktür.Çalışmanın örneklem grubuna, SHÇEK Kemerburgaz Ağaçlı Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalmakta olan `Suça sürüklenen ve sürüklenmeyen', '14-15 yaş arası kız ve erkek' ergenlerden oluşan toplam 45 ergenden ve SHÇEK Vakıfbank Umut Çocukları Vakfı İlköğretim okulunda kalmakta olan '14-15 yaş arası erkek' 15 ergenden oluşan toplam 60 katılımcı dahil edilmiştir. Suça sürüklenen 15 kız ve 15 erkek ergen `deney grubu' olarak, suça sürüklenmeyen 15 kız ve 15 erkek ise `kontrol grubu' olarak rastgele yöntemle seçilerek araştırmaya alınmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni `suça sürüklenmiş olmak', bağımlı değişkeni de `benlik saygısı düzeyi' olarak belirlenmiştir.Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla; araştırmacı tarafından geliştirilen `Kişisel Bilgi Formu' ve ergenlerin benlik saygısı düzeylerini ölçmek için `Piers-Harris Çocuklar İçin Öz-Kavramı Ölçeği' uygulanmıştır.`Kişisel Bilgi Formu' ve `Piers-Harris Çocuklar için Öz Kavramı Ölçeği' ile elde edilen verilerin tümü SPSS 15.0 ile analiz edilmiştir. Öncelikle hem suça sürüklenen, hem de suça sürüklenmeyen ergenlerin demografik özelliklerine bağlı olarak, ölçek ve alt boyutlarını algılama düzeylerinde farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla genel olarak Mann-Whitney U testi ancak bazı demografik değişkenler için de Pearson korelasyon testi uygulanmış, sonrasında her iki grup ergenin öz kavramı ve alt boyutlarını algılama düzeylerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığını araştırmak üzere bağımsız gruplar t-testi uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel analiz ile suça sürüklenen ergenlerin benlik saygısı düzeyi puanlarının suça sürüklenmeyen ergenlerin benlik saygısı düzeyi puanlarından daha düşük olduğu sonucu ortaya çıkmış ve elde edilen veriler ile araştırmanın hipotezi desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out the relationship between adolescents tendencies to commit crime and their self-concept levels and to see if there is a significant difference among adolescents? self-concept scores on the basis of committing and not committing crime. By this reason this is a descriptive research. The hypothesis of the research is that ?the adolescents? who did commit crime has lower levels of self-concept compared to those who did not commit crime?.The sample of the study consists of 45 male and female adolescents between ages of 14-15 who ?did or did not commit crime? and lives in SHÇEK Kemerburgaz Ağaçlı Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi and 15 male and female adolescents between ages of 14-15 who live in SHÇEK Vakıfbank Umut Çocukları Vakfı İlköğretim Okulu. Study group consists of 15 female and 15 male adolescents who did commit crime and as the control group consist 15 female and 15 male adolescents who did not commit crime. Study?s independent coefficient is ?committing crime? and the dependent coefficient is ?level of self-concept?.In this study the Personal Information Form that was developed by the researcher herself and ?Piers-Harris Children?s Self-Concept Scale? were administered in order to gather data about sample and to find out adolescents? self-esteem levels.The analysis of the information that came from Personal Information Form and Piers-Harris Children?s Self-Concept Scale were conducted by SPSS 15.0. Mann-Whitney U test was conducted to find out if there is any difference between adolescents perceptions of the scale and scale?s sub-levels based on commiting crime and not commiting crime regarding their demographic backgrounds. Also, to investigate other demographic variables Pearson Correlation test was used and later on to find out if there is a difference between the two groups independent groups t-test was used. With the analysis that were conducted it was found that there is a significant difference among those who did commit crime and did not commit crime on the basis of their self-concept levels and those who did commit crime has lower levels of self-concept. By that being said the study?s hypotheses is been supported.