Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5 ve 6 yaş grubu çocuklarının benlik kavramlarının çeşitli sosyo-demografik değişkenlere göre incelenmesi
An examination of 5 and 6 year-old children's self concepts according to various socio-demographic variables
  1. Tez No: 254019
  2. Yazar: ÖZLEM SARICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇİĞDEM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5 ve 6 yaş grubu çocuklarının benlik kavramlarının, çeşitli sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. İlişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, İstanbul ili Ataşehir ilçesine bağlı Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu ve Özde Çocuk Yuvası'nda anasınıfına devam eden 5 ve 6 yaş grubu çocuklar oluşturmaktadır. Örneklem, evrenden seçilen, 72'si kız 70'i erkek olmak üzere, 142 çocuktan oluşmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, Cicirelli (1974) tarafından okul öncesi (3-6 yaş) çocuklar için geliştirilmiş olan Purdue Çocuklar İçin Benlik Kavramı Ölçeği (Purdue Self Concept Scale For Children) ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni benlik kavramıdır. Bağımsız değişkenleri ise; cinsiyet, yaş, annenin çalışma durumu, kardeş durumu, aile türü, anne-baba birliktelik durumu, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, okul öncesi kuruma devam süresi ve okul öncesi kuruma başlamadan önce bakım veren kişiler oluşturmaktadır. Verilerin analizi; bağımsız değişkenlerin iki kategorili olduğu durumlarda İlişkisiz Grup t-Testi ve Mann Whitney-U Testi, bağımsız değişkenlerin üç veya daha fazla kategoriye sahip olduğu durumlarda ise Kruskal Wallis-H Testi kullanılarak yapılmıştır.Araştırma, çocukların benlik kavramı puanlarının; cinsiyet, yaş, aile türü, anne-baba birliktelik durumu, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu ve okul öncesi kuruma devam süresine göre anlamlı fark gösterdiğini; okul öncesi kuruma başlamadan önce çocuğa bakım veren kişi, kardeşe sahip olma ve annenin çalışma durumuna göre anlamlı fark göstermediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the self concepts of 5 and 6 year-old children who are attending pre-school educational institutions, were examined according to various socio-demographic variables. The research was performed in accordance with the correlational survey model. 5 and 6 year-old children attending Yahya Kemal Beyatlı Elementary School and Özde Day Care Center in Ataşehir county of Istanbul, are the population of the research. The sample consists of 142 children (72 girls and 70 boys) that have been chosen from the population.The data of the research were collected using Purdue Self Concept Scale For Children, developed by Cicirelli (1974) for pre-school (3-6 years old) children and Demographic Information Form, developed by the researcher. Dependent variable is self concept and independent variables of this research are: Gender, age, whether the mother is working, having a sibling, family type, whether the mother and the father are together, education level of the mother, education level of the father, attendence period to the pre-school institution and the person/people who looked after the child before enrolling to the pre-school institution. In order to analyze the data, the t-test and Mann Whitney-U test have been applied for the independent variables that had 2 categories and Kruskal Wallis-H Test has been applied for the independent variables that had 3 or more categories.The results of this study have shown that; there was significant difference between the self-concept points of the children, according to gender, age, whether the mother and the father are together, education of the mother, education of the father and attendence period to the pre-school institution and; there is no significant difference between the self-concepts of the children, according to person/people who looked after the child before enrolling to the pre-school institution, having a sibling and whether the mother is working.