Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş çocuklarının öz düzenleme becerileri ile akademik benlik saygısı ve kişilerarası problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between self-regulation skills and academic self-esteem and interpersonal problem-solving skills of 5-6 year-old children attending preschool education institutions
- Tez No: 551942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Araştırma okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş çocuklarının öz düzenleme becerileri ile akademik benlik saygıları ve kişilerarası problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul'un Avcılar merkez ilçesinde bulunan resmi okulların anasınıfları ve özel anaokullarına devam eden 5-6 yaş çocukları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini evrenden tesadüfi örnekleme ile seçilen 289 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”,“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Kişilerarası Problem Çözme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların öz düzenleme becerilerinin; yaş, kardeş sayısı, doğum sırası, çocuğun devam ettiği okul türü, anne-baba yaşı, anne-baba öğrenim durumu ve anne çalışma durumu değişkenlerine göre farklılık gösterdiği (p0.05). Çocukların akademik benlik saygılarının; kardeş sayısı, doğum sırası, okul türü, aile yapısı, anne-baba öğrenim durumu ve anne çalışma durumu değişkenlerine göre farklılık gösterdiği (p0.05). Çocukların kişilerarası problem çözme becerilerinin; cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, okul türü, aile yapısı, anne-baba öğrenim durumu ve anne çalışma durumu değişkenlerine göre farklılık gösterdiği (p0.05). Çocukların“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”nin tamamından aldıkları puanlar ile“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”nden aldıkları puanlar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”nin tamamından aldıkları puanlar ile“Kişilerarası Problem Çözme Becerileri Ölçeği”nin Yıkıcı Problem Çözme alt boyutundan aldıkları puanlar arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.“Kişilerarası Problem Çözme Becerileri Ölçeği”nin Yıkıcı Problem Çözme alt boyutundan aldıkları puanlar ile“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”nden aldıkları puanlar arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır.“Kişilerarası Problem Çözme Becerileri Ölçeği”nin Yapıcı Problem Çözme alt boyutundan aldıkları puanlar ile“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”nden aldıkları puanlar arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the relationship between self-regulation skills, academic self-esteem, and interpersonal problem-solving skills of 5 and 6-year-old children who are attending preschool education. The population for research is the 5 and 6-year-old children who are attending private and public schools' kindergarten classes in the vicinity of Avcilar, Istanbul during 2018-2019 school year. Sample population is randomly selected 289 kids out of the whole population.“Personal Information Form”,“Self-Regulation Skills Scale”,“Academic Self-Esteem Skills Scale”and“Interpersonal Problem-Solving Skills Scale”are used during research. As a result, it has been determined that children's self-regulation skills varied based on age, number of siblings, birth order, school type, parent age, parent education status and mother's employment (p0.05). It is determined that children's academic self-esteem did not vary based on number of siblings, birth order, school type, family type, parent education status and mother's employment (p0.05).It is also determined that children's interpersonal problem-solving skills varied based on sex, number of siblings, birth order, school type, parent education status and mother's employment (p0.05). It's determined that there is positive meaningful correlation between the score children received in“self-regulation skills scale”and“academic self-esteem scale”. It's also determined that there is negative meaningful correlation between the score children received in“self-regulation skills scale”and the destructive problem-solving sub category of“interpersonal problem-solving scale”. It's determined that there is negative meaningful correlation between the score children received in the destructive problem-solving sub category of“interpersonal problem-solving scale”and“academic self-esteem skills scale”. Finally, it's determined that there is positive meaningful correlation between the score children received in the constructive problem-solving sub category of“interpersonal problem-solving scale”and“academic self-esteem skills scale”.