Sermaye piyasasında uygulanacak hukuk ve uyuşmazlıkların çözümünde tahkim
Applicable law on capital markets and arbitration of capital market disputes
- Tez No: 254048
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Sermaye piyasaları, iletisim teknolojilerinin bu alanda yaygın kullanılmaya baslanmasıve finansal serbestlesme sürecinde giderek artan bir sekilde milletlerarası bir yapı kazanmıstır.Milletlerarası sermaye piyasası islemleri; beraberinde bu alandaki uyusmazlıklarınçözümünde uygulanacak hukuk meselesini ve uyusmazlıkların çözümünde tahkimmüessesesinin uygunlugunun sorgulanmasını getirmektedir. Uygulanacak hukukun tespitindeislem ve faaliyet türlerine baglı bir ayrım ve analiz yapılması lüzumu bulunmaktadır. Tahkimise bu uyusmazlıkların çözümünde yeterli ve tatmin edici bir usuldür. Ayrıca tahkimin bualanda ne sekilde ve kimin tarafından organize edilebilecegi de önem arz etmektedir.Birden çok hukuk sistemi ile temas halinde bulunan sermaye piyasasıuyusmazlıklarının çözümünde uygulanacak hukuk meselesinin önemi, böylece ortayaçıkmaktadır. Sermaye piyasasındaki yeni ticaret uygulamaları da bu noktada son derecedikkat çekicidir. Öte yandan bu uyusmazlıkların çözümünde hızlılık, gizlilik ve uzmanlıkgereksiniminin bir neticesi olarak tahkime gidilip gidilemeyecegi de üzerinde durulmasıgereken bir diger önemli baslıktır. Sermayenin serbest dolasımı uygulamalarına uygun olarakbu piyasada artan yabancı yatırımlar da tahkim fikrini desteklemektedir. Mukayeseli hukuktatahkim yargılamasının sermaye piyasasında da etkin ve yaygın sekilde kullanıldıgıgörülmektedir. Ülkemizde de bu yönde kuvvetli bir egilim bulunmaktadır. Sermaye piyasasıuyusmazlıklarının taraflarının uyusmazlık konusu üzerindeki tasarruf serbestileri onlarınuyusmazlıgın tahkime sunulmasını da kararlastırabilmelerini mümkün kılmaktadır. Bualandaki tahkimin sektör öz düzenleyicileri tarafından organize edilmesi ise milletlerarasıegilim ve uygulamalara uygun ve yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Capital markets now have more internationalized character thanks to the common useof communication technologies and financial liberalization processes. International capitalmarket transactions lead to brand new issues such as the determination of the law applicableto such transactions and the analysis of the appropriateness of arbitration in settlements ofdisputes arising out of such transactions. While determining the applicable law, the necessityfor the analysis and distinction between the types of transactions and operations has to beconsidered. At that point, arbitration is such an adequate and satisfactory tool for theresolutions of such disputes. Furthermore, the method and manner of the arbitration is ascrucial as the formation of the tribunal.The importance of determination of the law applicable to capital market disputes isunveiled since a capital market transaction might have a number of connection points to anumber of different law systems. Recent developments in commercial practice are also veryevident under these circumstances. The other matter which needs to be considered is theconvenience of the arbitration process in terms of the requirements of readiness,confidentiality and expertise. In conformity with the practices regarding the free movement ofthe capital, the increasing number of foreign investments induces and promotes the popularityof the arbitration. From the comparative law aspect, arbitration is also very common and hassuch an effective usage in capital markets and in Turkey there is a strong tendency forarbitration in capital market disputes. Moreover, party autonomy, as one of the majorprinciples of arbitration, enables the parties to capital market disputes to apply for arbitrationrather than seek a court judgment. To regulate the arbitration process by the self regulatorybodies engaged in capital markets will be very convenient in terms of international practiceand uniformity.