Vergleichende analyse der preispolitischen und produktpolitischen verkaufsförderungsaktivitäten und deren auswirkungen auf die kaufentscheidungen im verbrauchsgüterbereich
Ürün ve fiyat bazlı satış tutundurma aktivitelerinin satınalma kararlarına etkisinin karşılaştırmalı analizi ve tüketim malları sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 254063
  2. Yazar: İLKE KOLUKISA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAHAR CERİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (Almanca) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Son yıllarda dünya genelindeki ekonomik ve sosyal yapı oldukça hızlı ve kapsamlı şekilde değişmiştir. Günümüzde tüketiciler ihtiyaçlarını ve isteklerini çok çeşitli yöntemler kullanarak hızlı şekilde karşılayabilmektedir. Diğer bir değişle, üreticiler ve satıcılar ürünlerini ve hizmetlerini piyasaya sunarken çok çeşitli yöntemler kullanabilmektedir.Şirketler piyasada rekabet üstünlüğü elde etmek, tüketicilerin satınalma kararlarına etki edebilmek ve karlılıklarını sürekli olarak artırabilmek için öncelikle etkili bir pazarlama stratejisine sahip olmalıdır. Bu amaçla şirketler, satış noktalarında yürütülen ürün ve fiyat bazlı satış tutundurma aktivitelerini kullanarak ürünlerinin satışlarını destekleme yoluna gider.Bu çalışmanın temel amacı; fiyat ve ürün bazlı satış tutundurma aktivitelerinin tüketicilerin satınalma davranışlarına etkisini hızlı tüketim malları alanında (yiyecek ve içecek, temizlik malzemeleri, kişisel bakım ürünleri gruplarına göre) karşılaştırmaktır. Tüketicilere yönelik fiyat ve ürün bazlı çeşitli satış tutundurma aktivitelerinin tüketici satınalma kararlarına etki düzeyleri, bu çalışma kapsamında ampirik bir araştırma ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In den letzten Dekaden haben sich auf der Welt die ökonomischen und sozialen Konjunkturen sehr schnell und maßgeblich geändert. Heute haben die Konsumenten die Möglichkeit ziemlich verschiedene Wege benutzen um ihre Bedarfe und Bedürfnisse sofort befriedigen zu können. Anders gesagt haben jetzt die Hersteller und Händler sehr vielfältige Opportunitäten ihre Produkte oder Dienstleistungen in Verkehr zu bringen.Die Unternehmen benötigen vor allem eine effektive Marketingstrategie um eine konkurrenzfähige Situation auf dem Markt zu erhalten, eine Wirkung auf die Kaufentscheidungen der Konsumenten zu haben und ihre Profitabilität ständig zu erhöhen. Durch die im Point of Sale (POS) durchgeführte produktpolitische oder preispolitische Verkaufsförderungsaktivitäten, versuchen die Unternehmen entsprechenden Maßnahmen zu treffen um den Verkauf ihrer Produkten zielorientiert zu fördern.Allgemein erzielt es in dieser Arbeit, das Auswirkungsniveau von preispolitischen und produktpolitischen Verkaufsförderungsaktivitäten auf die Kaufentscheidungen der Konsumenten im Verbrauchsgüterbereich (je nach Produktgruppe von Nahrungsmittel & Getränke, Reinigungsmittel und Körperpflegeprodukte) zu vergleichen. Zu diesem Zweck wird im Rahmen dieser Arbeit eine empirische Untersuchung durchgeführt, um die Auswirkungsniveau unterschiedlicher preispolitischen und produktpolitischen konsumentengerichteten Verkaufsförderungsaktivitäten vergleichend zu analysieren.In the last few decades, the world's economic and social conjuncture has changed very quickly and significantly. Today, consumers have wide range of opportunities to satisfy their requirements and needs immediately. In other words, now manufacturers and retailers have various opportunities to bring their products or services on the market.The companies need effective marketing strategies to have a competitive situation on the market, effect the purchase decisions of the consumers and increase the profitability continuously. Companies try to take appropriate measures in order to support the sales of their products by carrying out Point of Sales (POS) product and price promotion activities.This study aims to compare the effect levels of product and price promotion activities on the purchase decisions of the consumers in the consumer goods sector (depending on the product categories of food & beverages, cleaning supplies and personal care products). Accordingly, an empirical study is conducted in this study to analyze the impact levels of different consumer-oriented product and price promotion activities comparatively.