Takım ve bireysel sporlarda motivasyonu etkileyen faktörlerin incelenmesi
The investigation of factors affecting motivation in team and individual sports
- Tez No: 254167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZDEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye de takım sporlarıyla ve bireysel sporlarla uğraşan sporcuların motivasyonlarına etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere literatür taraması yapılarak araştırmanın problemine ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında beden eğitimi bölümü öğretim üyeleriyle sporcularla ve öğretmenlerle görüşmeler yapılmış ve motivasyona etki eden faktörler hakkında görüşleri alınmıştır elde edilen bilgilerle takım ve bireysel sporlarla uğraşan sporculara bir anket uygulanmış ve anketten elde edilen bulgularla araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın sonucunda genel olarak sporcuların motivasyonunu etkileyen 12 faktör tespit edilmiştir. Bunlar `antrenör ve sporcu rol davranışları, antrenörün psiko-sosyal yeteneği, sporcunun hazır bulunuşluluğu ve inancı, sporcuda tatmin, sporcuda sosyal beklenti, spor ve parasal ilişki, sporcuda psiko-sosyal gelişim ve spor, psikolojik dış çevre, örgüt yapısı ve gücü, müsabaka heyecanı, dış grup ve sporcu ilişkisi ve bireysel yaşam tatminidir' Takım sporcularının motivasyonunu etkileyen faktörler ise 8 grup altında toplanmıştır. Bunlarda `antrenörün psiko-sosyal yeteneği, sporcunun psiko-sosyal yaşantısı, antrenörün davranışı, sporcunun eğitim durumu ve gelişim seviyesi, yakın çevre ve sporcu ilişkisi, başarı isteği ve saldırganlık durumu, antrenör ve takımın başarı inancı ve dış ve iç psikolojik faktörlerdir'. Bireysel sporcuların motivasyonlarını etkileyen faktörlerin ise 7 grup olduğu görülmekte bunlar ise ` antrenörün psiko sosyal yeteneği, başarılı olma arzusu, ödül beklentisi, sporcunun örgütsel ve kişisel beklentileri, psiko sosyal psikolojik faktörler, dış çevre ve sporcu beklentileri ve sporcunun sosyal yaşamıdır.'Çalışmanın sonunda ayrıca takım sporları ve bireysel sporlarla ilgilenen sporcuların motivasyonlarında etkilendikleri faktörlerde farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Hem takım hem de bireysel sporcular için ortak olan maddelerin ise `tecrübe, sporcunun cinsel yaşamı, aile reisinin mesleği, milli takıma seçilme isteği, takım arkadaşlarımla olan ilişki ve antrenörün kişilik yapısı' olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is that the factors affecting motivation of athletes engaging in team sports and individual sports in Turkey are determined. For performing the purpose of this study, it is tried to give information related to the problem of this study by literature review. The interviews are performed with professors in department of physical education and sports, athletes, teachers within the scope of the study and their opinions on the factors affecting motivation are taken. A survey prepared with the obtained information is applied to athletes engaging in team sports and individual sports and it is sought a solution for the problem of this study with the findings from surveys. In the result of this study, it is generally determined 12 factors affecting the motivation of athletes. These factors include the behaviours role of coach and athlete, psychosocial ability of coach, belief and presence of athelete, satisfaction in athlete, social expectation in athlete, relationship in sport and monetary, development of psychosocial and sport in athlete, external environment as psychologic, organizational structure and power, enthusiasm for race, relationship between external group and athlete and satisfaction of individual life. The factors affecting motivation of team athletes also consist of 8 groups. These factors include psychosocial ability of coach, psychosocial life of atlete, behaviour of coach, development level and educational background of athlete, relationship with close friends of athlete, desire of success and position of aggression, belief of success of coach and team, and external and internal psychologic factors. The factors affecting motivation of individual athletes also consist of 7 groups. These factors include psychosocial ability of coach, desire of success, expectation of award, organizational and personal expectations of athlete, factors of psychosocial and psychologic, expectations of external environment and athlete, and social life of athlete. In the result of this study, it is determined that athletes engaging in team sports and individual sports are also different in factors affecting their motivation.It is seen that the common items are experience, sex of life of athlete, profession of head of the family, desire to be elected for national team, relationship with team mates and personality structure of coach for both team athletes and individual athletes.