Doğrusal olasılık, logit ve probit modellerinin hayat sigortacılığına uygulanması
Application of linear probability,logit and probit models into life insurance branch
  1. Tez No: 254186
  2. Yazar: EFSUN İÇYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HABİB KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bugün için sigorta sektörü hızlı bir gelişme göstermektedir. Bu hıza Türkiye'nin deayak uydurabilme çabaları gittikçe artmaktadır. Bu nedenle sigorta şirketleri dünyadauygulanan yöntemleri uygulayabilmek için gittikçe çaba sarf etmekte, bunun paralelinde dehayat sigortacılığı gittikçe arzu edilen bir konuma gelmektedir. Sosyal ve ekonomik bir araçolan hayat sigortası toplum ve fert açısından iki şekilde tanımlanabilir.Toplum açısından bakıldığında, hayat sigortası bir fert yada grubun yaşamlarınailişkin mali riskleri transfer ettikleri sosyal bir araçtır. Bu transferler neticesinde bir fonbirikmiş olur. Bu tanımın iki temel unsuru vardır. Birincisi riskin fertten bir gruba veya birgruplar topluluğuna transferi, ikincisi ise riskin grup üyeleri arasında paylaştırılması.Bu araştırmanın amacı, ekonometrik modeller aracılığıyla hayat sigortası yaptırmaolasılığının belirlenmesidir. Hayat sigortası yaptırma olasılığının nitel bağımlı olmasınedeniyle, nitel bağımlı değişkenlerde kullanılan doğrusal olasılık, logit ve probitmodellerden yararlanılmıştır.Yapılan çalışmada tesadüfi olarak seçilen 50 kişi ile ilgili bir uygulama yeralmaktadır. Sigorta yaptırıp yaptırmama tercihi ile ilgili olarak yapılan bu çalışmada doğrusalolasılık modeli, logit ve probit modeller oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today is a rapid development for the insurance sector. The speed of insurance sectordevelopment, Turkey is also increasing efforts to cope. For this reason, insurance companiesin the world to be able to apply the methodology applied efforts are increasingly, in parallelwith the life insurance has become increasingly desirable location. As a social and economicaltool, life insurance that can be defined in two ways in terms of society and individuals.Society is concerned, life insurance, an individual or a group of individuals totransfer their financial risks related to the life of a social tool. As a result of this transfer offunds will be accumulated. There are two basic elements of this definition: The first is risktransfer from an individual to a group or a community, the latter risk is shared between thegroup members to.The purpose of this research, via the econometric models to determine the possibilityof having life insurance. Life insurance is likely to be dependent because of the qualitative,qualitative dependent variables used in the linear probability, logit and probit models havebeen used.Study randomly selected 50 people made about the application are located. Insurancechoice with respect to us to do can be done in this study, linear probability model, logit andprobit models were created