Investors ın people (insana yatırım standardı) çerçevesinde uygulanan insan kaynakları sistemlerinin iş tatminine etkisi
The effecst of human resources systems under the investors in people applications to the employee job satisfaction
- Tez No: 254219
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN OKAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İnsana Yatırım Standardı (Investors in People), çalışanların eğitilmesi, sürekli gelişim ve bilgi-becerilerinin arttırılması yoluyla, işletmelerin hedeflerine ulaşmalarını sağlamak üzere geliştirilmiş uluslararası ilk ve tek insan kaynağı standardıdır. Bir kuruluşun şirket performansının ve rekabet gücünün çalışanların yönetimi ve geliştirilmesi yoluyla arttırılması üzerine tasarlanmış pratik bir süreç iyileştirme aracıdır. İnsan kaynağının gelişimine yönelik yapılan çalışmaların ne kadar doğru yapıldığını, nasıl daha iyi yapılabileceğini ve iş performansına ve rekabet gücüne nasıl yansıtılabileceğini görmelerini sağlayacak bir standarttır. İnsan odaklı bir yönetim felsefesi ve bu alandaki tek kalite standardı olan İnsana Yatırım Standardı, sürekli performans gelişimini hedeflemesi yönüyle diğer kalite standartları ile de uyum içindedir.Tüm dünyada artan rekabet karşısında Stratejik insan Kaynakları Yönetimi önem kazanmaya başlamıştır. İşletmeler globalleşme ve bunun getirdiği rekabet olgusu karşısında daha stratejik düşünmeye, stratejik planlamaya ve stratejik karar almaya eskisinden daha fazla önem verir olmuşlardır. Stratejik insan kaynakları yönetimi, bir işletmenin gelecekte varmak istediği hedefleri ve bu hedefe ulaşmak için insan kaynağını etkin bir şekilde geliştirmeyi gösteren süreci analiz eder. Bu noktada stratejik insan kaynakları yönetimi ile insan yatırım standardı ortak paydada buluşmaktadır. İnsana yatırım standardı da bir işletmenin amaçlarına ulaşabilmesi için etkili insan kaynakları stratejileri geliştirmesini, bunların planlanmasını, uygulanmasını ve kontrolünü ifade eder. Bir başka ifadeyle, insana yatırım standardı çerçevesinde uygulanan stratejik insan kaynakları yönetimi, yoğun bir rekabetle yüz yüze bulunan şirketlerin rakipleri ile yarışabilmeleri için insan kaynağını nasıl etkin bir şekilde kullanabileceklerini ve ne tür stratejiler izlemeleri gerektiğini gösteren bir süreçtir.İş tatmini, işin çeşitli yönlerine karşı beslenen tutumların toplamı ve elde edilen sonuçların beklentileri ne kadar karşıladığı ile ilgilidir. Kurum içinde çalışanların tatminlerinin sağlanmasına yönelik uygulamaların geliştirilmesi, yönetimin en önemli görevlerinden biridir. İş tatmininin birey açısından önemi; günün büyük kısmını geçirdiği işinde tatmin olan birey daha mutlu, daha yaratıcı, daha üretken ve şirketine daha bağlı olabilir. İşletmeler açısından önemi ise; tatmin olarak şirketine bağlı ve memnuniyet düzeyi üst seviyelerde olan çalışanlara sahip bir işletme rekabet ortamında ulaşmak istediği hedeflere daha kolay ulaşabilir. İşletmeler stratejik insan kaynakları yönetimi felsefesiyle uyumlu insana yatırım standardı çerçevesinde uygulayacakları insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile çalışanların iş tatminlerini ve memnuniyet düzeylerini artırabilirler.Çalışmanın amacı; İnsana Yatırım Standardı kalite belgesine sahip olan bir firmada uygulanan insan kaynakları sistemlerinin anlatılarak çalışanların iş tatminine ve memnuniyet düzeyine etki düzeyini göstermektir.Çalışmanın birinci bölümünde, insana yatırım standardı çerçevesinde uygulanması gerekli olan insan kaynakları sistemlerine değinilmiştir. İkinci bölümünde insana yatırım standardının ne olduğundan, tarihçesinden, amacından, faydalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümünde, iş tatmini tanımı, önemi, teorileri, iş tatminine neden olan unsurlar ile iş tatmini sonuçlarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümünde ise, örnek uygulama çalışması yapılarak insana yatırım kalite belgesine sahip bir işletmede uygulanmakta olan performans yönetimi, eğitim ve gelişim yönetimi, tanıma-takdir-ödüllendirme sistemi ve kariyer yönetimi uygulamaları anlatılmış ve bu uygulamalar sonucunda 2009 yılında yapılan çalışan memnuniyeti anket sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Strategic Human Resources Management is becoming increasingly significant with the competition growing across the world. Enterprises attach importance to strategic thinking, strategic planning and strategic decision-making more than ever due to globalization and the competition phenomenon accompanied by it. Strategic Human Resources Management analyzes the future objectives of an enterprise as well as the process of efficient development of human resources to achieve those objectives. In this context, Investors in People is the first and only international human resource standard developed to help enterprises achieve their goals through provision of training to employees, continuous improvement and increase of their knowledge-skills. It prescribes that an enterprise must develop, plan, implement and control efficient human resources strategies to reach such objectives.The most important power of enterprises in the face of the increasing competition is human resource. An individual satisfied with his/her work becomes more productive and efficient. An enterprise with employees who are loyal to their workplace and whose level of satisfaction is high may reach its objective more easily and gains advantage in competitive environment.In my study titled effect of human resources implemented under Investors in People standard on business satisfaction, I discussed the effects of practices with focus on Investors in People in enterprises holding human resources investment quality certificate on business satisfaction and level of satisfaction. Field survey was conducted to include white collar and blue collar employees in an enterprise holding IIP. As a result of survey conducted, I observed that business satisfaction level of employees working in enterprises which establish their human resources systems on Investors in People is at a very high level.