Duygusal zekâ ile liderlik tarzları arasındaki ilişki
Relationship between emotional intelligence and leadership style
- Tez No: 254220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmanın amacı liderlik tarzları ile duygusal zekâ arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Duygusal zeka, kişinin kendi duygularını anlaması, başkalarının duygularına empati beslemesi ve duygularını yaşamı zenginleştirecek biçimde düzenleyebilme yetisi ve davranışlarını etkilemeyi içeren bir etkinlik olarak tanımlanmaktadır.Duygusal zekâ ile liderlik tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi maksadıyla 140 ifadeden oluşan duygusal zekâ anketi 300 kişiye uygulanmıştır. Toplam dağıtılan 300 anketten 223 tanesi geri dönmüştür.Çalışmanın amacı örgütlerde başarı için liderlik faktörünün ne denli önemli olduğunu ve son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen duygusal zekâ kavramının da etkili liderlik için gerekliliğini ortaya koymaktadır.Liderlik yapacak insanların da duygusal zekâya sahip olmaları gerekmektedir. Günümüzde duygusal zekâ, liderliğin ve yöneticiliğin olmazsa olmaz koşulu haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to put forward the relationship between leadership style and EQ. Leadership is described as an efficiency which includes effecting the human behaviour as individual and as group towards achieving definite purposes while EQ is described as the person?s ability to understand his/her own feelings, to develop empathy to other people?s feelings and the ability to organize his/her feelings in order to enrich the life.The EQ questionnaires consisting of 140 statements have been asked to 300 subjects in order to study the relationship between EQ and leadership. It was resulted that 223 of them is worth to be evaluated.The importance of leadership factor for success in organisations and the necessity of the notion of EQ for effective leadership are put forward.A leader or a to be leader person must have EQ. Today the EQ has been a must have term for leadership and managership.