Muhammed b. Süleyman el-Cezûlî'nin (Ö. 870/1465) hayatı ve eserleri
Life of Muhammed b.Suleyman el-Cezuli and his works
  1. Tez No: 254244
  2. Yazar: SÜLEYMAN SARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, genel olarak Mağrib (Fas) tarihi ele alınmakta, Cezûlî'nin yetiştiği ortam ve o dönemde Fas'ta ilmi ve dini hayat anlatılmaktadır.Birinci Bölümde Cezûlî'nin hayatı ile ilim tahsili, tarikate intisabı ele alınmıştır. Çok çileli, sürgünlerle ve savaşlarla dolu bir hayat yaşayan Cezûlî, Mağrib bölgesinin önde gelen medreselerinde ilim tahsil etmiş ve o bölgede en etkili tarikat olan Şâziliyye tarikatine bağlanmıştır. Daha sonra kendi ismiyle anılacak Cezûliyye tarikati, Şâziliyye'nin önemli kollarından biri olmuştur.İkinci Bölümde Cezûliyye tarikati incelenmiştir. Tarikatin genel prensipleri diğer bazı tarikatlerle mukayeseli olarak ele alınmıştır. Bunun yanısıraCezûlî'nin önde gelen talebeleri ile günümüze kadar ulaşmış bazı nasihatlerine de yer verilmiştir.Üçüncü Bölüm ise eserlerine ayrılmıştır. Eserleri ile ilgili olarak yapılan çalışmada da Delâilül-hayrat adlı eserinin çok meşhur olduğu ve bugün bile elden düşmediği görülmüştür.. Esere şerhler yazılmış, üzerinde araştırmalar yapılmıştır.Hizbu sultaniddaimi la yezul ve Hizbulfelah adlı eserleri ise daha çok kendi tarikat çevresiyle sınırlı kalmış. Fazla yayılma imkânı bulamamıştır.
Özet (Çeviri)
This work contains one introduction and three main chapter. 1. Cezuli?s life, 2. His orders, 3. His works.In the introduction the environment in Morocco (Fas) that he grew up examined.In the first chapter his study, his favorite students and some of his advises that come today is montioned.In the second chapter attendance of tariqat ( İslamic order) and his own tariqat is studied.In the thirth chapter his works are studied and his work ?Delâilu?l-hayrat? is found that it is so famous and even today in the hands. On this work some comments is written and studies are done.His works ?Hizbu?l-Cezuli? and ?Hizbu?l-felah? be came just for his order (tariqat) and not so common.