Ankara Milli Kütüphane Yazma Eserler Koleksiyonundaki Delailü'l Hayratlarda yer alan Mekke ve Medine Minyatürleri
The mi̇ni̇atures of Meccah and Medi̇na i̇n the Delai̇lü'l Hayrat from the Wri̇tten Works Collecti̇on of the Nati̇onal Li̇brary of Turkey, Ankara
- Tez No: 419426
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada Mekke ve Medine minyatürleri incelenmiştir. Ankara Milli Kütüphane yazma eserler koleksiyonundaki Delailü'l Hayrat'larda bulunan 13 adet Medine ve 12 adet Mekke minyatürü seçilmiş, teknik özellikler, dönem özellikleri, ortak özellikleri ve farklılıkları açısından incelenmiştir. Araştırma kapsamında minyatür sanatı, minyatürün tarihsel gelişimi, teknik özellikleri, kutsal mekan tasvirleri, Delailü'l Hayrat ve Muhammed b. Süleyman Cezulı hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın sonucunda Delailü'l Hayrat'larda bulunan Mekke ve Medine Minyatürlerinin figürsüz Topoğrafik uslüp ile dikine yığma perspektif kullanılarak, iki ve üç boyutlu, kuş bakışı görünümünde resmedildiği belgelenmiştir. Bilgi formlarından elde edilen bilgilere göre eserlerin bağış ve satın alma yoluyla müze envanterine girdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Miniatures of Mecca and Medina are examined in this study. 13 miniatures of Mecca and 12 of Medina in the Delailu'l Hayrat, found in the Collection of Written Works of the National Library of Turkey, are selected, and their technical aspects, the implications of their time, their similarities and differences are assessed. Information about the art of miniature, the evolution of miniature throughout history, its technical aspects, depictions of holy places, Delailu'l Hayrat and Muhammed b. Suleiman Jazuli is provided. As conclusion of the study, it is documented that the Mecca and Medina miniatures found in the Delailü'l Hayrat are pictured in unfigured topographical stylevfrom conglomerate, 2D and 3D, panoromic aspects.According to the information from the documents,it is found that the pieces have entered the museum's inventory by means of purchase and donation.