Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesinde bulunan bazı Delâilü'l- Hayrât'lardaki tasvirler
Descriptions (miniature) same of Delâilü?l- Hayrât?s in Konya District Manuscripts Library
  1. Tez No: 234570
  2. Yazar: OSMAN NURİ SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma; Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Ebu Abdullah Muhammed b. Süleyman el-Cezûlî es-Samlâlî'ye ait Delâilü'l- Hayrât ve Şevâriku'l- Envâr isimli kitabın, Mescid-i Harâm ve Mescid-i Nebî'nin minyatürlü nüshalarını içeren bir katalog çalışmasıdır.Çalışma giriş ve yedi ana bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde; çalışmanın amacı ve önemi, kapsamı, araştırmada izlenen yöntem ve Konya - Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nin tanıtımı yer almaktadır.1. Bölümde; Minyatür ve Tezhip san'atlarının tarifi, tekniği ve yapılışı, tarihi gelişimi, kompozisyon ve renk özellikleri, kullanılan malzemelerin nasıl hazırlandığı ve uygulamalarındaki yöntemler ile yazma eserlerdeki kullanım alanları yer almaktadır.2. Bölümde; Delâilü'l-Hayrât ve Şevâriku'l- Envâr kitabı ile kutsal yöre ve mekân minyatürlerini içeren diğer eserler tanıtılmıştır.3. Bölümde; katalog bulunmaktadır. Katalogda; eserlerin müellifi, hattatı, yazıldığı tarihi, eserin boyutları ile cilt ve yazı özellikleri tespit edilmiştir. Ayrıca katalogdaki minyatür ve tezhiplerin renk ve kompozisyon özellikleriyle kullanılan motifler ve boyama teknikleri incelenmiştir.4. Bölümde; eserlerin incelenmesinden elde edilen bulgulara dayalı olarak bir değerlendirme ve sonuç yer almaktadır.5. Bölümde; Bibliyografya bulunmaktadır.6. Bölümde; resim ve çizim listesini bulunmaktadır.7. Bölümde de; resimler ve çizimler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study contains an introduction and six chapters. Delailü?l- Hayrat ve Şevâriku?l- Envar, the name of the books, includes twenty prayer books which are written by Ebu Abdullah Muhammed b. Süleyman el- Cezûlî is in the İlluminotion and Minyoture Examples in Konya District Manuscripts Library. These books contain Mekke and Medine?s minyatures.In the introduction part there are aim, importance and the methodology of the study and this part gives the information about Konya District Manuscripts Library.In the first chapter, informations about art of minyature and illuminotion historical development and its applications are given. Materials which are neccessary for minyature and illumination, how to prepare these materials and methods of applications are examined.In the second chapter, information about the Delailü?l- Hayrat?s and books which are contains blessed regions minyatures are given.In the third chapter, contains the catalog. In the catalog there is information about motif, design and colors which are used in minyatures and biblografies of books.Also it contains the writer of the books, date of writing, size of the books, pecularities of letters.In the fourth chapter, the findings which are obtained from the research are displayed as a general valuation.In the fifth chapter contains bibliography.In the sixth chapter contains list of picture and construction.The seventh chapter contains picturs and constructions.