Effectiveness of event marketing over brand loyalty
Olay pazarlamasının marka bağımlılığı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 254270
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SERRA YURTKORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pazarlamanın önemini kavramış olan yerel ve uluslararası oyuncular, pazarlamanın her boyutuna strateji planları içerisinde titizlike yer vermekte ve alınan aksiyonların verimliliklerini ve sonuçlarını belirlenmiş ölçütler üzerinden değerlendirebilmektedir. Bu anlamda firmalar, geleneksel pazarlamanın en önemli mecrası olan televizyondan faydalanmakla beraber, alternatif iletişim kanallarının da önemini segmentlerine ulaşabilme bağlamında kavramışlardır.Tüketiciler ve tüketim alışkanlıkları değişirken, ürün bazında farklılaşmak neredeyse imkansız hale gelmekte. Artan rekabet ve geleneksel iletişim kanallarındaki gürültü ve mesaj kargaşası, artık pazarlama dünyasının gerçekleri haline geldi. Tüm bu sebeplerden dolayı, olay pazarlamasını bir iletişim yöntemi olarak kullanmak bir çok firma için bir zorunluluk haline geldi. Olay pazarlaması içerisinde tüketiciyi, markayı ve ürünü bir çatı altında toplayarak, marka ile kullanıcılar arasındaki bağı güşlendirmekte ve tüketicilere markayı daha iyi tanıma fırsatı sunmaktadır.Bu noktadan hareketle, tüketicilerin olay sırasında yaşadıklar deneyim, duygusal durum ve olay organizasyonel başarısının, marka bağımlılığı üzerinde nasıl bir etki yaratttığı bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır.Anketler Türkiye'de yapılmış olup, anketi cevaplayanlar çoğunlukla Istanbul, Eskişehir ve Ankara'da yaşayan kişilerdir. Anketi cevaplayan kişiler için ön koşul en az bir olay pazarlaması aktivitesine katılmış olmalarıdır.Araştirma sonucunda, olay pazarlaması boyutları ile marka bağımlılığı arasında pozitif bir etki olduğu ortaya çıkmıştır. Organizasyonel başarı, marka bağımlılığını en fazla etkileyen olay pazarlaması boyutu olarak dikkat çekmektedir. Ardından yaşanan deneyim ve son olarak da katilimcilarin duygusal durumunun marka bağımlılığı ile pozitif ilişkisi olduğu bulunmuştur.Ancak demografik özelliklerin olay pazarlama boyutlarını değerlendirmede bir kriter olarak alınmayacağı açığa çıkmıştır. Zira anketi cevaplayan kişilerin, cinsiyetleri, medeni durumları, eğitim seviyeleri ve gelir durumları olay pazarlamasının boyutlarını değerlendirmede bir farklılık yaratmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The local and international players of the business environment, who have captured theimportance of the marketing, are concerned with adding the elements of marketing totheir strategy plans and they are also able to measure the outcomes and the productivityof their actions with well defined criteria. In this manner, the firms not only benefitfrom the most traditional marketing communication medium ?the TV- but also theyexert the alternative ways of approaching their segments in order to hit their marketingtargets. Recently, event marketing as an alternative marketing communication methodhas came out and its substantial prevalence is being felt in the world of marketing.Consumers are changing, so their consuming habits; differentiation with the product ishardly possible, competition is very intense, and the clutter problem with the traditionalmarketing communication is a fact. Because of these reasons, using the event marketingas a marketing communication method has become an obligation for the firms. Theevents which involves the product, brand and the consumers under one roof also createsbetter connections between the brand and the consumer as the consumer can have thechance to know more about the brand that they engage with with the event.From this point, the aim of this study is to determine the impact of the experiences,emotional situation of the consumers in an event and the success of the event on thebrand loyalty.Surveys were conducted in Turkey. The majority of the respondents are from Istanbul,Eskisehir and Ankara. The prerequisite for the respondents is that they should haveattended at least one brand related event.It is found that, there is a positive correlation between the antecedents of eventmarketing and brand loyalty. Organizational success grabs the attention as the strongestimpact on brand loyalty. In addition to that, the experiences and the emotional responseshave shown a positive correlation.However, the findings showed that demographics can not be considered as a criteria forthe evaluation of the antecedents of marketing. Hence there is no difference between theevaluation of the event marketing antecedents and the gender, marital status, educationand income level of the respondents