Fransız müzik üretiminde spektral müzik bağlamı
Spectral music context in french music
- Tez No: 254306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET NEMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, müzik tarihi açısından çok yeni sayılabilecek Spektral Müzik olgusunugenel bir çerçeve içersinde tanıtmak ve 20. Yüzyıl besteciliğinin yönelim veeğilimleri içersinde konumlanışının hangi bağlamlarda tartışılabileceğini belirlemekhedeflenmektedir.İlk bölümde, genelde tüm 20. Yüzyıl besteciliğini, özelde Fransız yeni müzikbesteciliğini derinlemesine etkileyen ve yönlendiren Debussy ve İzlenimcilik bağlamıve hemen sonrasında yine bu bağlamla ilişkilendirilerek incelenen tını kavramınınmüzik tarihsel anlam ve değeri, Spektral müziğe zemin hazırladıkları noktalarınbelirlenmesi amacıyla tartışılmaktadır. Ardından, Spektral müzik bestecileriüzerindeki etkileri bağlamında E.Varese ve O. Messiaen'ın üretimleri incelenmiştir.Avrupa merkezli diğer etkileşim odaklarından en belirleyici olanları, G.Ligeti ve G.Scelsi'nin ses ve tını olgularıyla ilgileri de, yine bu bölüm içersindedeğerlendirilmiştir.Son bölümde, Spektral müziğin kendi özel tarihinin kısa bir sunumunun ardından, bumikro geleneğin temel ayırıcı özellikleri, kendi özel kavramları ve genel bir tanımıortaya konmaktadır. Bu bölümün içersinde spektralizmin temel malzemesi olan sesleilişkisi müzik fiziksel bilgi ve kavramlarla birlikte tanıtılmıştır. Sonrasında bumüziğin çerçevesi belirginleşmiş olmasa dahi, genel bir poetikası üzerine çeşitlisaptamalar ortaya konacak, bu bestecilik eğiliminin yaklaşık otuz yıllık tarihinin,müzik tarihi bağlamındaki konumu incelenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Spektral Müzik, Spektrum, Doku, Tını, Doğuşkanlar
Özet (Çeviri)
This study focuses on Spectral Music which maybe considered as a young approachin the field of 20th century music history in general. It aims to discuss the conceptualparameters of spectral music.The first chapter considers the 20th century music in general, Debussy`s music andimpressionism, their impacts to the new French compositional tendencies ad in thisrespect the concept of timbre and its historical meaning and value will be discussed.Afterwards the creation-production of E. Varese and O. Messiaen will be examined.This chapter, will discuss the concerns of timbre and sound of G.Ligeti and G.Scelsias a distinguished focuses Western Music.In the last chapter firstly the the particular history of spectral music is brieflypresented and the different aspects of this micro tradition, its specific concepts and itsgeneral description is analysed. Even exact framework of this music wouldn`t bespecified, some hypothesis of its poetics being proposed. The three-decades historyof spectral music`s position is analysed.KEYWORDS: Spectral Music, Spectrum, Texture, Timbre, Harmonics