Fotoğrafın kısa tarihi, temel fotoğraf bilgileri ve tanıtım fotoğrafçılığı
A short history of photography, fundamentals of photography and advertising photography
- Tez No: 254358
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması, Grafik Tasarım Bölümü öğrencilerinin eğitim programı içinde yer alan; Fotoğraf I ve Fotoğraf II dersleri kapsamında ele alınarak, ders kitabı niteliğinde hazırlanmıştır.Bu çalışmada, fotoğrafın incelenmesi ve ortaya çıkışından günümüze kadar geçirdiği süreç ve gelişimin tarihsel serüveni ve teknik konular araştırılırken, tanıtım (reklam) fotoğrafçılığı konusuna da değinilmiştir.Tez çalışmasının ikinci bölümünde, fotoğrafın tarihsel gelişimi iki ana başlık altında incelenmiştir; fotoğraf kimyasındaki ve fotoğraf makinelerindeki gelişmeler. Üçüncü bölümde ise, bu tarihsel süreçte fotoğrafın, Osmanlı İmparatorluğu döneminde duyuruluşu ve etkileri incelenirken Cumhuriyet dönemi ve sonrasındaki durum da ele alınmıştır.Tez çalışmasının dördüncü aşamasında, temel fotoğraf bilgileri incelenmiştir. Bu bölüm, fotoğraf makineleri, diyafram, obtüratör, objektifler, filtreler, ışık ve ışık ölçümü gibi teknik konuları içermektedir.Çalışmanın beşinci bölümünde, kompozisyon ve kompozisyonun ögeleri konusu ele alınmıştır.Son bölümde, tanıtım (reklam) fotoğrafçılığı konusuna kısaca değinilerek, tez çalışması sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared as a textbook which covers the courses Photography I and Photography II in the curriculum of Department of Graphic Design.In this thesis, while photography with its historical development and technical aspects is investigated, advertising photography is also mentioned.In the second chapter of this study, the historical development of photography is covered under two main headings: the developments in the chemistry ofphotography and the developments in cameras. In the third chapter, the first release of photography in Ottoman Empire and its effects and the photography in Republic Period are studied.In the fourth chapter, the fundamentals of photography are examined. This chapter gives information on technical subjects such as cameras, diaphragms, opturators, lenses, light meters, filters and light.In the fifth chapter, composition in photography and the elements of composition are studied.In the last chapter, advertising photography is briefly mentioned and the study is concluded.