Fotoğraf sanatında otoportre
Photography and self portrait
- Tez No: 254359
- Danışmanlar: PROF. AHMET ÖNER GEZGİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
?Fotoğraf sanatı ve otoportre? başlıklı bu tezde öncelikle otoportre kavramı irdelenmiş, bu amaçla portre ve ardından otoportrenin farklı kaynaklardaki tanımları üzerinde durulmuştur.Temel olarak iki başlık altında toplanan, sanatçının daha bireysel ve toplumsal nedenlerle otoportresini yaptığından yola çıkarak, sanatçıların otoportrelerini yapma nedenleri üzerinde yoğunlaşılmıştır.Fotoğraf tarihinden otoportre uygulamaları incelenirken, öncelikle bütün sanat dalları ayrım yapılmaksızın ele alınmış ve sanat tarihinden otoportre uygulamaları sonrasında ise fotoğraf tarihinden ve disiplinlerarası uygulamalar başlığında öne çıkan sanatçılar, gerek sanatsal çizgileri gerekse yapıtlarından örneklerle ele alınmıştır.Bütün bu araştırma ve saptamaların ışığında hazırlanan anket, otoportre üzerinde çalışan amatör profesyonel sanatçılara uygulanmış, alınan sonuçların değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ?Photography and self portrait? titled, the concept of self portrait was firstly examined; for this purpose definitions of portrait and then self portrait from various resources were the focus.Basically collected under two titles, considering the artist's doing self portrait due to more personal and social reasons,concentrated on the reasons of artists? doing self portrait.While self portrait applications from photoghraph history were reviewed, firstly all the arts were discussed without distinction and artists, stand out by interdisciplinary applications, were taken up with their examples of both the artictic lines and work of art.The survey, prepared in light of all this research, was applied to amateur professional artists who work on self portrait; the results were evaluated.