Çağdaş sanatta özne olarak sanatçı ve bireysel mitolojisi
  1. Tez No: 53645
  2. Yazar: BÜLENT ŞANGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ÖZAYTEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Batı sanatında 601ı yıllardan günümüze, sanatının öznesi /nesnesi olarak sanatçının kendisini kullandığı örneklere yer verilmiştir. Performans sanatının 601ı yıllarda ortaya çıkışından sonra 70lerde, 80lerde ve günümüzde resim, fotoğraf ve video ile işler üreten ve işlerinde kendini sürekli olarak kullanan sanatçılar araştırılmıştır. Daha çok da gerek fotoğraf, gerekse iki boyutlu olarak çeşitli malzeme ve teknik kullanılarak oluşturulan işler üzerinde durulmuştur. Sanatçıların seçimi ise; kendisini yaşadığı dönem ve toplum içinde ele alıp, özne olarak bireyin incelenmesine yönelmiş olmaları dikkate alınarak, kişisel bir tercih doğrultusunda yapılmıştır. Ama bu çalışma, sanatçının, sanatının öznesi olması gerekliliğinin bir savunusu değildir. Kısaca felsefe, sosyoloji ve psikanalizin öznellik sorununa nasıl baktığı araştırılmıştır. Sonuç olarak, sanatta bireyin, öznenin sorgulanmasına ve bireyin ortaya çıkışının göstergesi olarak otoportrenin gelişimine değinilmiş; insanın konuşan, düşünen, davranan özne olarak en önemli ifade dili olan ve özelle toplumsalı buluşturması bakımından 'beden', ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the works of the Western astists who used themselves as the subject/ object of their art since 1960's, has been examined. After the appearence of the Performance Art in 60's. The artists who work with Photography and video and who use themselves always in their works in 70's, 80's has been investigated. The emphasis was on the works which has been created with multitechnics and multimaterials. Artists who think themselves in the time and society in which they live have selected for this research. This selection was an individual decision. But this research is not for the necessity of an artist must be subject of his art. To sum up, the point of view of philosophy, sociology and physicanalysis towards subjectivism has examined. The position of individual and of the subject in the art has investigated. As an indicator of the appearance of individual, the development of the auto portrait has examined.