Mehmet Şerafeddin Yaltkaya (1879 - 1947)'nin mezhepler tarihi ile ilgili çalışmaları (tahlil ve değerlendirme)
Mehmet Şerafeddin Yaltkaya(1879- 1947)?s works related with history of sects (analysis and evaluation)
  1. Tez No: 254364
  2. Yazar: HÜSEYİN OVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında; araştırma ile ilgili birtakım metodolojik bilgiler ile MehmetŞerafeddin Yaltkaya'nın yaşadığı döneme dair genel bilgiler verdik.Birinci bölümde; M. Şerafeddin Yaltkaya'nın hayatı, resmi görevleri, ilmişahsiyeti ve metodu, dinde yenileme, kitapları, makaleleri ve gazetelerde yayınlananyazılarını araştırdık.İkinci bölümde; Yaltkaya'nın İslam Mezhepleri Tarihi ile ilgili eserlerinitanıttık. Bunun yanı sıra Yaltkaya'nın İslam mezheplerine dair görüşlerini ve Mu'tezile,Hariciler, Cehmiyye, Eş'ariyye, Şia, Mürcie, Bâtınilik, Kerramiyye ve Yezidilikle ilgiligörüşlerini araştırdık.Sonuç bölümünde ise, bu inceleme sonucunda elde ettiğimiz sonuçları ve kendikanaatlerimizi sunduk.
Özet (Çeviri)
Our thesis, consist of an entrance and two sectionIn Entrance we gave some information about our methodology and generalinformation related to Mehmet Şerafeddin Yaltkaya.In the first section, we research M. Şerafeddin Yaltkaya?s life, his officialtasks, his method and personality knowledge , his opinion about renewal in religion, hisbooks and articles and writings published in newspapers.In the second section; we introduced M. Şerafettin Yaltkaya's books andarticles about History of Islamic Sects and we research his opinions related with IslamicSects. In addition we research M. Şerfettin Yaltkaya?s opinions about Eshariyye,Mutezile, Kerramiye, Cehmiyye, Shia, Murcie, Batiniye and Yezidiye.In conclusion, we introduced the results of this thesis and our opinions.