Financial constraints and growth of the firm
Finansal kısıtlar ve firma büyümesi
  1. Tez No: 254371
  2. Yazar: AYŞE EVRİM ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin hazırlanma amacı finansal kısıtların firma büyümesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada hedeflenen, öz kaynaklarını kullanarak finansman sağlayan firmaların borçlanma yoluyla fon elde eden firmalara göre rekabet açısından avantajı olup olmadığını araştırmaktır. Ayrıca firmaların karar alma mekanizmasının nasıl yapılandığını ve yüksek finansal kısıtlarının olduğu bir ekonomik sistemde nasıl etkilendiğini de incelenmektedir. Tezin içeriği; teorik özet, Türk firmaları açısından finansal kısıtların incelenmesi ve gıda sektörü üzerine sayısal bir analiz ve sonuç kısmıyla birlikte ileriki araştırmalar için çıkarımlar şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to investigate the effects of financial constraints on the growth of the firm. The objective of this study is to discover whether there is a competitive advantage of firms? using equity financing compared to the ones using debt financing. Another objective of the thesis is to analyze how the firms? decision taking mechanism is constructed and how it is affected in an economy with high level of financial constraints. After an introductory, the thesis includes a literature review. The next part contains an investigation of financial constraints for Turkish corporations and a qualitative analysis on the food sector. The thesis ends with a conclusion and implications about further research.