Finansal gelişmenin finansal kısıtlara etkisi: Borsa İstanbul uygulaması
Effect of financial development on financial constraints: An application in borsa İstanbul
- Tez No: 483124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkelerin kalkınma süreçlerinde sanayi sektörü büyüme kapasitesinin artırılması açısından önem taşımaktadır. Sanayileşmenin sağlanmasında da imalat sektöründeki firmaların yatırımlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu amaçla hükümetler yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik politikalar izlemekte ve firmaların yatırımlarını hızlandırmalarını sağlamaya yönelik adımlar atmaktadır. Fakat firmalar yatırım kararlarını verirken, dış finansmana erişimlerinin yeterli olmaması sebebiyle finansman durumlarını göz önünde bulundurmak zorunda kalmaktadır. Bu sebeple firmaların yatırım finansman kararlarının iç finansman olanaklarına bağımlı olarak gerçekleştiği gözlemlenmektedir. Bunun nedeni asimetrik bilgi problemi başta olmak üzere piyasa aksaklıkları altında dış finansman maliyeti ile iç finansman maliyeti arasındaki farkın oldukça yüksek olmasıdır. Finansal gelişme piyasa aksaklıklarını gidererek firmaların dış finansman maliyetlerini ucuzlatmakta ve yatırımların iç finansmana olan bağımlılığını azaltmaktadır. Tezde finansal gelişmenin finansal kısıtları nasıl azalttığı araştırılmıştır. Finansal gelişmeyi ölçmek için finansal aracılık hizmetlerine, sermaye piyasalarına ve yatırımcı haklarının korunmasına ilişkin göstergeler oluşturulmuş olup, söz konusu alanlarda yaşanan gelişmelerin etkileri örneklemin tamamı ve finansal kısıtlı ile finansal kısıtlı olmayan firmalar için ayrı ayrı GMM ile tahmin edilmiştir. Finansal kısıtlı olarak düşünülen, büyük bir işletme grubunda yer almayan veya yabancı ortaklı olmayan, firmalarda finansal gelişmenin finansal kısıtları hafiflettiği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda finansal kısıtlı firmalar için finansal kısıtlı olmayan, büyük bir işletme grubunda yer alan veya yabancı ortaklı olan, firmalara göre finansal aracılık hizmetlerindeki ile yatırımcı haklarının korunması alanlarındaki gelişmelerin etkisi daha fazladır. En yüksek etki ise yatırımcı haklarının korunmasına ilişkindir. Özellikle yatırımcı haklarının korunması firmaların dış finansman maliyetlerinin azaltılması noktasında öne çıkan bir unsur olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the development process of the countries, the industrial sector is important to increase the growth capacity. To be provided of industrialization, companies in the manufacturing sector should make corporate investments. For this purpose, governments pursue policies to improve the investment climate and take steps to ensure that firms are accelerating their investments. However, firms are obliged to consider their financial position when they make investment decisions because of insufficient access to external financing. Therefore it is observed that firms investment financing decisions are depending on internal financing oppourtinities. The resaon is that the difference between the cost of external financing and internal financing is very high under capital market imperfections, particularly in the case of asymmetric information problem. Financial development reduces external financing costs of firms by eliminating market imperfections and lessenes the dependency of investments on internal financing. In the thesis, it has been investigated that how financial development reduces financial constraints. In order to measure financial development, indicators related to financial intermediation services, capital markets and the protection of investor rights have been established and the effects of the developments in question is estimated by the GMM for all sample and separately for companies with financial constrained and unconstrained. It has been reached that financial constraints are alleviated by financial development for firms that are considered to be financially constrained which not included in a large business group, or not have foreign partners. Therewithal, the impact of developments in the areas of financial intermediation services and investor rights protection for financially constrainted firms is much more impressive than financially unconstrained firms which included in a large business group or have foreign partners. The highest impact is related to the protection of investor rights. Particularly, it is considered that protection of investor rights is regarded as an important factor in reducing the cost of external financing of firms.