Flütün tanımı, kısa tarihi ve mozart, faure, bozza, bach, widor, ün'ün eserlerinin müzikal analizleri, flüt literatüründeki yeri ve önemi
Flute:the definition and its history and the musical analysis of mozart, faure, bozza, bach, widor, ün and their place and importance in the flute literature
- Tez No: 650743
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ BOĞUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanlar eski çağlardan beri müziği ifade etmekte çeşitli araçlar kullanmışlardır. Enstüman dediğimiz bu araçlar, tınısal ve teknik farklardan dolayı ilerleyen zaman içinde önce ana gruplara, sonra da kendi içlerinde kategorilere ayrılacaklardır. Bestecilerin yenilik arayışları müzikal anlamda doyurucu olurken, enstrümanlar yetersiz kalmaya başlamış, müzikte kullanılmaya başlanan yeni biçimler enstrüman yapımcılarının harekete geçmesini sağlamıştır. Müziğin gelişimine paralel enstrümanlar teknik açıdan yeterli hale getirilmiş, böylece bestecilerin kullanım sınırlar ortadan kalkmıştır. Uygulanan bu yeni yapılandırma enstrümanlara teknik ve tınısal açıdan oldukça rahat bir performans sağlamış, bestecilerin yapıtlarında özgür kullanımı beraberinde getirmiştir. Bu eser metni çalışmasında, müzik kompozisyon ve performansı üzerine tek bir enstrümana yoğunlaşmaktadır: Flüt. Flütün gelişim tarihi ile başlamakta ve senfoni orkestrasındaki rolünü mercek altına almaktadır. Resital programı üzerinden eserlerin bestecilerinin müzik tarihindeki önemini vurgulamak yanı sıra, flüt literatüründeki yerleri ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Ayrıca metnin sonuna kronolojik ve alfabetik sırayla hazırlanmış bir eser listesi eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since time immemorial man has used different types of instruments, including voice, to create music. These can be categorized into different main groups and sub-groups. The composers have rather successful in their searcch for new music forms and techniques, but instruments have not developed at a similar pace. Nevertheless, those who manufacture instruments have not failed to challenge this discrepancy, have produced instruments that correpond to the developments in music composition, and thereby eliminated all the restrictions that composers faced. These instruments enabled tonal performance and allowed the composers to engage in freely structured works. The present thesis elaborates this comparative development between music composition and performance with specıal emphasis on one instrument: The flute. It begins with the history of the development of flute and then examines its role in a symphony orchestra. It gives the biography of composers in programs of flute recitals and analyzes their works that incorporate the flute. It ends wıth a chronological and alphabetical list of works on the subject.