Uygurlarda kadın
Uigur's women
- Tez No: 254407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRUNNİSA ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türk tarihi ve kültürü içerisinde farklı bir yere sahip olan Uygurlar, gerek bozkır kültürü çevresinde gerekse yerleşik şehir hayatında aile müessesesine çok önem vermişler ve kadına özel bir değer atfetmişlerdir. Ev yaşantısı ve gündelik hayatta çeşitli sorumluluklar üstlenen Uygur kadınları, sosyal hayatın içerisinde de faal olarak yer almışlardır. Nitekim erkeklerle ata binip ok atmışlar, aile ekonomisine katkıda bulunmaktan da geri kalmamışlardır. Genelde dıştan evlenmenin görüldüğü Uygurlarda; kabul ettikleri Budizm ve Manihaizm dinlerinin etkisiyle değişimler görülse de, kız istemeden gerdeğe girinceye kadar evlilik adetleri, törenleri her ailenin ekonomik gücüne göre oldukça renkli ve eğlenceli geçmiştir. Genç kızlığından anneliğine kadar kadın Uygur edebiyatına, dini metinlerine konu ve ilham kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Uigur state which had a different position in Turkish history and culture paid attention to family concept both in nomadic culture and settied city life, woman was an important figure for uigur state. The women of Uigur state who had responsibilites in domestic and daily life, were active in social life. They rode horse with the men and threw arrow and were of help the family budge. They usually accepted marriage except for family. Although they had changes because of the effect of Budism and Manihaism reliigion they accepted, every family had colurful and enjoyable marriage traditions, ceremonies from wanting girl to wedding night according to their economic situations. The woman who was from young girl period to motherness period and the source of inspiration for religion contexts and Uigur literature.