Kent mekanları olarak metrolarda seramik malzemenin kullanımı ve İstanbul örneklerinin incelenmesi
The use of ceramics in the subways as urban spaces and the observation of examples of İstanbul subway
  1. Tez No: 254411
  2. Yazar: AYŞE KURŞUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. N. LERZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kentler bir çok kültürün bir arada bulunduğu, sürekli bir değisim halinde olan vekarşılıklı ilişkilere dayanan heterojen yerleşim merkezleridir. 19.yy'ın basından itibaren,metropollerin gelisimine bağlı olarak kullanılmaya baslayan metrolar, günümüzde debirçok kentte yasanan mekan ve zamansızlık problemlerine ulasım açısındangetirilebilecek çözümlerden en yaygın olarak kullanılanıdır.Gün içerisinde kentin diğer mekanlarına göre çok daha büyük kalabalıklartarafından kullanılan metroların sanat mekanları olarak değerlendirilmesi, sanatla iliskikurmamıs/ kuramamıs bireyleri gündelik hayatlarında sanatla karşılaştırarak hemtoplumsal hayat, hem kent, hem de sanat için yeni alanlar açılmasını sağlar. Böylecekentin estetik değerleri artarken, bireyler kentle, sanatla ve birbirleriyle ortak noktalardayeni ilişkiler kurarlar.Kent içi ulasımda zorunlu alanlara dönüsmüs metrolarda görsel öğeler vetemanın kullanılmasıyla, yeraltında olma hissinin birey üzerindeki olumsuz etkilerininazaltılması hedeflenmistir. Metrolar kullanıcıların gündelik hayatına zorunlu, olumsuzmekanlar olarak değil, gündelik hayatlarını rahatlatan, içinde geçirdikleri süre içindepsikolojik olarak rahatsızlık duymadıkları alanlara dönüsmüstür..İstanbul'da 1875 yılında kurulmus olan ilk metro sistemi Galata Tünel, 125 yılsonra açılan İstanbul Metrosu ve Füniküler'de görsel öğelerin kullanılmasıylaistasyonlara farklı karakterler kazandırılmaya çalışılmış, çesitli temalarda sanatsaluygulamalar yapılmıstır. Ancak bunların çarpıcı bir dil ve kullanım birlikteliğindenbahsedilemez.
Özet (Çeviri)
Cities are centers that are multicultural, in constant change, hetorogenious andbased on mutual relationships. Since the 19th Century, paralel to the devolopement ofthe metropolitan city, usage of the underground railway travelling has emerged. Eventoday underground railway travelling is used in order to solve the problems of the citiessuch as time consuming travelling and traffic.During the day underground railway stations are used by huge masses accordingto the other areas of the city. Because of this valuing the subways as art vennues will beboth an advantage for the people who are not able to relate with art during their ordinarydaily routine and for the city to gain new and alternative art vennues.With using the visual factors and themes, the unfavorable effects of the subways,which are now obligatory transportation spaces inside the cities, can be reduced.Subways can become enjoyable places in the everyday life of the passengers thannegative and depressing.The first subway staiton system in ?stanbul was Galata Tunel, opened at 1875.After 125 years, Istanbul Subway and Finucular has been established. In these newstaitons various artistic work has been exhibited and used as an interior element.However, it?s not likely to mention a remarkable unity of aesthetic and function.