Annan planı referandumu sürecinde ortaya konan eleştiriler ışığında Türkiye'nin resmi Kıbrıs politikasının yeniden değerlendirilmesi
Re-evaluation of Turkey's offical Cyprus policy in the light of the criticism levelled throughout the Annan plan referandum process
- Tez No: 254416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZBANK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı, Annan Planı referandumuyla sonuçlanan süreçte Ankara'nın Kıbrıs politikasına ilişkin olarak yürütülen tartışmalar ışığında, Türkiye'nin 1950'lerden bu yana izlediği resmi Kıbrıs politikasını yeniden değerlendirmektir. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın 11 Kasım 2002'de müzakere zemini olarak taraflara açıkladığı plan, 2003 ve 2004 yılları arasında fasılalı olarak yürütülen müzakerelerde çeşitli değişimlere uğramış ve 24 Nisan 2004'te Ada'nın her iki tarafında eşzamanlı olarak referanduma sunulmuştur Kıbrıs Türk halkı plana yüksek oranda destek vermesine rağmen, Rum halkı tartışmasız bir biçimde ?hayır? dediği için plan rafa kaldırılmış, ancak Ankara'nın bu dönemde yürüttüğü Kıbrıs politikasına yönelik eleştiriler uzun süre hararetini korumuştur. Anılan dönemde plan üzerinde yürütülen müzakerelere katkıda bulunan ve referandum aşamasında ?evet? yönünde telkinde bulunan hükümet, başta muhalefet partisi olmak üzere çeşitli kesimlerin Türkiye'nin geleneksel Kıbrıs politikasının değiştirildiği gerekçesiyle ağır eleştirilerine uğramıştır. Ankara'nın tutumunu eleştiren kesimlere göre hükümet, planı destekleyerek Türkiye'nin TBMM kararlarında ifadesini bulan resmi Kıbrıs politikasını tersyüz etmekle kalmamış, aynı zamanda Kıbrıs'ın AB üyeliğine boyun eğerek Türkiye'nin bu konudaki yerleşik çizgisinden sapmıştır. Ancak söz konusu eleştirilerin arka planını Türkiye'nin bu dönem öncesinde ?tutarlı?, ?değişmez? bir Kıbrıs politikası yürüttüğü varsayımı ya da önkabulünün oluşturduğu görülmektedir. Bu çalışmada, yukarıda özetlenen eleştirilerden yola çıkılarak bu önkabulün geçerliliği, diğer bir deyişle, Türkiye'nin 1950'lerden bu yana yürütüğü Kıbrıs politikalarının ?değişmezliği? tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The present study aims at re-evaluating Turkey?s official Cyprus policy as of 1950s in the light of the discussions concerning Ankara?s Cyprus policy during the process leading up to the Annan Plan referendum. The plan, which the United Nations Secretary General Kofi Annan proposed the parties as a basis for negotiations on 11th November 2002, underwent a number of changes through intermittent rounds of negotiations in 2003 and 2004 and finally put to twin-referenda on 24th April 2004. The plan was shelved, with the Greek people saying a resounding ?no?, although Turkish side was highly supportive of the plan. Nevertheless, severe criticisms regarding Ankara?s Cyprus policy throughout this process prevailed for a long time. The government, contributing to the negotiations conducted during the aforementioned period and suggesting an affirmative vote in the referendum, was severely criticized by many, primarily the opposition party, on the grounds that Turkey?s conventional Cyprus policy had been changed. According to those critical of Ankara?s stance, by endorsing the plan, the government did not only subvert Turkey?s official Cyprus policy, which manifested itself in the Turkish Grand National Assembly decisions, but also deviated from Turkey?s long-established position by acquiescing in Cyprus? accession to the EU. In the background of these criticisms, however, lies the presumption or preconception that Turkey?s Cyprus policy prior to the Annan Plan was consistent and invariable. In the present study, this preconception, in other words, the putative ?invariability? of Turkey?s Cyprus policies since 1950s was discussed in view of the criticisms outlined above.