Legacy of the french colonialism from the Algerian civil war to the Beur Riots: A short history of the 'self-other'
Cezayir İç Savaşı'ndan Beur Ayaklanması'na Fransız sömürgecilik mirası: İçimizdeki ötekinin kısa tarihi
  1. Tez No: 254422
  2. Yazar: ELİF KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sömürgecilik tarihi ve Cezayir İç Savaşı'nın Fransa'daki Beur Ayaklanmaları'na etkisini konu alan bu çalışma, Fransa'nın göç politikalarının analizini yapmakta ve sömürgeci geçmişe sahip bir ülkede göçmen olmanın sorunlarını ele almaktadır. Cezayir, siyasi, ekonomik ve kültürel olarak Fransa'nın vesayeti altında geçirilen yılların ardından bağımsızlık mücadelesiyle ciddi sorunlar yaşamıştır. Devletleşme ve milletleşme projelerini tam olarak tamamlayamadan iç savaşla yüz yüze gelmiştir. Fransa'ya göç, Mağriplilerin ülkelerinde yaşadıkları ekonomik ve siyasi problemlerin bir sonucudur. Ancak bu göç neticesinde Fransa'daki diaspora Müslümanları asimilasyoncu politikalar nedeniyle sisteme entegre olamamışlardır. Siyasi temsil hakkından gerektiği şekilde yararlanamayan göçmenler, problemlerini farklı yollarla duyurma yoluna yönelmişlerdir. Dolayısıyla, 2005 yılının Ekim ayında Paris banliyölerinde meydana gelen gençlik ayaklanmaları Fransa'nın sömürgeciliğin izlerini hala silemediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma, sömürgeciliğin sonuçları, Cezayir İç Savaşı ve Beur Ayaklanmaları arasında çok önemli bir ilişki olduğunu savunmakta ve bu üçüncü jenerasyon ayaklanmalarının sömürgecilik tarihinin Fransa'ya bir mirası olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the effects of the History of Colonialism and Algerian Civil War on the Beur Uprisings, tries to make an analysis on the French migration policies and deals with the problems of being a migrant in a country having a colonial past. Algeria faced serious problems after the independence war in the wake of the years under French colony. Without the fulfillment of state-building and nation-building processes, Algeria went through a harsh civil war. Migration to France is a consequence of the economic and political problems that Maghrebians went through in their homelands. In the aftermath of the migration process, the Diaspora Muslims in France, however, could not integrate into the system due to the assimilationist policies. Migrants who could not benefit from their right of political representation attempt to legitimize their problems in different ways. Therefore, youth riots that occurred in Paris banlieues in October 2005 demonstrated that France is still feeling the ramifications of its colonial past. Overall, this study contends that a strong relationship exists between the consequences of the colonialism, Algerian Civil War and the Beur Uprisings and claims that those third generation riots are the legacy of history of colonialism for France.