Determining default spreads and probabilities of default for a sample of Turkish firms using the merton model of credit risk
Merton kredi risk modelini kullanarak örnek olarak seçilen bir grup Türk firmasının temerrüte düşme olasılıklarının ve risk primlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 254421
  2. Yazar: AHMET TEKİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. SİNA ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma bir şirketin borçluluk yapısı ile risksiz bir varlık üzerinden ödemesi gereken borçlanma maliyeti arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Temerrüte düşme riski, bir firmanın alacaklılarına karşı sorumluluklarını yerine getirememesi olasılığıdır. Temerrüt öncesi, bir firmanın temerrüte düşüp düşmeyeceğini ayırt etmek imkansızdır. Bu sebeple şirketler risksiz faiz oranı üzerinden temerrüte düşme olasılığına bağlı olarak risk primi öderler. Bu çalışmada Merton modelini kullanarak, örnek olarak seçilen bir grup Türk şirketinin temerrüte düşme olasılığını ve bu olasılığın oluşturduğu risk primini tahmin etmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
This paper examines the relation between the debt to equity ratio of a firm and the risk premium that a firm should pay over the risk free interest rate on its fixed rate debt obligations. Default risk is the uncertainity of a firm's ability to meet its obligation against its debtholders. Prior to default, there is no way to discriminate between firms that will default and those that will not. Therefore, firms pay risk premium over risk free interest rate related to their default probability. In this study, I estimate the likelihood of default and the resulting risk premiums for a sample of Turkish firms using the Merton model.