Initial public offerings timing: Evidence from Turkey
Birincil halka arzlarda zamanlama: Türkiye örneği
- Tez No: 254431
- Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Birincil halka arzlarla ilgili literatür, halka arz sayı ve hasılatında gözlemlenen dalgalanma ile ilgili birçok yorum getirmektedir. Fakat düşük fiyatlandırma ve halka arz sonrası performans ile ilgili olarak birçok çalışma olmasına rağmen, Türkiye'deki birincil halka arzların zamanlaması ile ilgili olarak yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma boyunca, halka arzlara ilişkin literatür incelenmiş ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yapılan birincil halka arzlarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, zamanlamaya ilişkin olarak, birincil halka arzların piyasa seviyesi, halka arzların başlangıç getirisi ile pozitif ve anlamlı, risk değişkenleriyle, örneğin piyasadaki oynaklık ile negatif ve anlamlı ilişkisi vardır. Bununla beraber, yaygın inanışın aksine, ekonomik büyüme ile halka arz piyasası arasında anlamlı bir ilişkiye ulaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The literature on Initial Public Offerings offers a wide variety of explanations to justify the dramatic swings in the volume and number of IPOs observed in the market. Although there are some studies about underpricing and aftermarket performance of IPOs, there is not enough research conducted about timing Turkish IPO market, Istanbul Stock Exchange. During this dissertation, the literature on IPO is examined and the results are compared to those reached in ISE. The study?s result concludes that, corresponding to timing, IPO market in Turkey has significant positive relationship with market level and initial returns of IPOs but negative relationship with risk variables, such as volatility in markets. No strong evidence of GDP growth and IPO market is reached, in contrast to expectations.