The relationship between term structure of interest rate and economic activity: An application to Turkish economy
Vade farklarının ekonomik aktiviteler ile ilişkisi: Türkiye ekonomisi için bir uygulama
  1. Tez No: 254432
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, Türkiye'de Nisan 1991-Kasım 2006 döneminde vade yapıları ile sanayi üretim endeksinin büyümesi arasındaki iliskiyi arastırmaktadır. Bu iliskinin mahiyetini arastırmak amacıyla gecikmesi dağıtılmıs otoregresif model (autoregressive distributed lag ARDL) kullanılmıstır. ARDL sınır testi sonuçları vade farkları ile sanayi üretim endeksinin büyümesi arasında uzun dönemli esbütünlesme (cointegration) iliskisi olduğu gösterirken,statik uzun dönem çözümleri vade farklarının uzun dönemli iliski katsayılarının anlamlı olmadığını göstermektedir. Diğer yandan, yine ARDL yaklasımı kullanılarak iliskinin diğer yönü de arastırılmıs, üretim endeksi büyümesi ile vade farkları arasında uzun dönemli negatif ve istatistiki olarak anlamlı bir iliskinin olduğu bulunmustur. Vade farklarının reel ekonomi hakkındaki bilgi dağarcığı arastırıldıktan sonra, Türkiye'de kısa dönemli faiz oranları ile sanayi üretim endeksi büyümesi arasındaki iliski analiz edilmistir. Uzun dönemde kısa dönem faiz oranları ile üretim endeksi büyümesi arasında istatisiki olarak anlamlı ve negatif bir iliski olduğu bulunmustur. Kısa dönemli faiz oranları ile üretim endeksi büyümesi arasındaki kısa dönemli iliski bir hata düzeltme modeli ile incelenmis ve kısa dönemli denge sapmalarının uzun dönemde dalgalanarak dengeye geldiği tespit edilmistir. Ulasılan bu sonuçlar, daha önce Türkiye'de vade farkları ile ilgili yapılan çalısma sonuçlarını desteklemektedir. Finansal piyasaların derinlesmesi ve ekonomide yasanan yapısal dönüsümlerin basarıya ulasması gelecek dönemlerde yapılacak analizlerden daha sağlıklı sonuçların elde edilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the relationship between term structure of interest rate and real economic activity, which measured by growth of industrial production index, during the period of April 1991-November 2006 in Turkey by considering in detail the observed relationship of term structure of interest rate and economic activity. To examine the associated relationship the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) approach is used. We found that while ARDL bond test results indicate high degree of cointegating relationship between term structure of interest rate and growth of industrial production index, the long-run coefficient of all yield spreads are insignificant. On the other hand, when the inverse relationship is examined we found that, there is significant long-run relationship between growth of industrial production index and yield spreads. In addition to this, it is also analyzed the relationship between short term interest rate and growth of industrial production index. Using ARDL approach it is found a significant and negative long-run relationship between short term interest rate and growth of industrial production index as expected. Short run effects of short term interest rate on change in growth of production index are also investigated with error correction mechanism. The results indicate that any short-run deviations from equilibrium die out in the long-run and the system come to equilibrium by fluctuating. It is expected that, deepening of the financial market and achieving success in structural transformations