Bankacılıkta küreselleşmenin etkileri
The effect of globalization in banking
- Tez No: 753768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada; küreselleşmenin yarattığı ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel sonuçları bağlamında değişen ve dönüşen dünyanın finans ve bankacılık alanına etkisi ve gelecekte nasıl bir finansal düzen bizleri bekliyor sorusuna cevap aranmıştır. Gelecekteki ticaret modelleri, para transfer sistemleri ve dijital para birimleri, akıllı yapay zeka uygulamaları konuları kapsamında küreselleşmenin bankacılık sistemini yakın gelecekte nereye doğru evireceğini izahla, çalışmanın doğası gereği teorik bir alt yapı ile hazırlanmış ve sunmuş olduğumuz günümüz klasik bankacılık uygulamalarının tamamına yakının tarih olacağı, küreselleşmenin etkisiyle risk, dış ticaret, para transferleri kavramlarının işleyişinin ve mantalitesinin değişeceği, günümüz bankacılık sisteminin tarih olacağı iddiamızı kültür, kültüre ilişkin tanımlamalar ve küresel tüketim kültürü; küresel pazarlama, küresel pazarlama kararlarını etkileyen çevresel faktörler, küresel pazarlarda tüketici davranışları ve kültürün pazarlama çevresi içerisindeki önemi ele alınmak suretiyle küreselleşme kavramının bir gereği olarak ortaya çıkan yenilikçi ( inovatif ) yol ve yöntemlerin bankacılık sistemini nereye doğru evirilebileceği ve ilerleyen yıllarda nelerin konuşulabileceği muhtelif iktisatçı ve bilim adamlarının görüş ve çalışmalarıyla literatür bakımından zenginleştirerek çalışmamızda ortaya konmuştur. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde küreselleşmenin genel yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verilmekte, küreselleşme olgusu, küreselleşmenin tanımı, ekonomik küreselleşme ve yararlarından bahsedilmekte, küreselleşmenin aşamaları, iktisadi anlamda küreselleşmenin boyutları, küreselleşme ve finans piyasalarına etkilerinden bahsedilmektedir. Bu sayede, tez çalışmasının önemli yapı taşlarından biri olan küreselleşme olgusu tüm yönleri ile daha açık bir şekilde ifade edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu süreçte küreselleşmenin yaygınlaşmasına katkı sağlayan kuruluşlar kapsamında Bretton Woods süreci ve sonrasında oluşturulan uluslararası kuruluşlara kısaca değinilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde bankacılık tarihi, bankacılık sisteminde küreselleşme olgusu değerlendirilmiştir. Finansal serbestleşme ve derinleşme, bankaların küreselleşme nedenleri ortaya konmuş, iktisadi yönden gelişen ülkeler için küreselleşmenin bankacılık sektörü özelindeki önemi, global ölçekli bankaların yerel bankacılık sektörüne katılım sebepleri, yerel bankacılık sektörlerinin global ölçekli bankaların sektöre girişlerinden neler beklediği, bankacılık sektörünün küreselleşmesinin yerli finans piyasaları üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Dördüncü bölümde Finansal yenilikler ve inovasyon konusu ele alınarak küreselleşmenin bir gereği olarak ortaya çıkan yenilikçi fikirlerin finans dünyasına etkisi neden sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirilmiştir. Beşinci ve altıncı bölümde bankacılık, finans ve ticaret alanlarında yenilikçi modeller ve gelecek yüzyılda muhtemel bankacılık, finans ve ticaret dünyasında mevcut sistemin yerini alabilecek uygulara yer verilerek. bankacılık ve finans alanında geleceğin teknoloji ve kavramları, blockchain uygulamaları, sanal paranın sınıflandırılması, kripto paranın geleceği konuları ele alınarak gelecek projeksiyonu çizilmiş olup dünya ticareti ve işleyişini, dünya ticareti tedarik zincirini kökünden değiştirmesi beklenen "modern ipek yolu Projesi'nin dünya ticaretine olası etkileri değerlendirilerek sonuç bölümüne geçilmiştir. Sonuç bölümünde günümüz klasik bankacılık uygulamalarının tamamına yakının tarih olacağını, küreselleşmenin etkisiyle risk, dış ticaret, para transferleri kavramlarının işleyişinin ve mantalitesinin değişeceği teziyle günümüz bankacılık sisteminin tarih olacağı sonucu ayrıntılı bir şekilde sebep sonuç ilişkisi bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; we are seeking an answer about social, political and cultural consequences of globalization in the context of changing and transforming the world in the field of finance and banking, and what kind of financial order waiting for us in the future. Explaning where to envolve about the future's trade models, money transfer systems and digital currencies, intelligent artificial intelligence applications, with the nature of the work prepared with a theoretical infrastructure and presented today's current banking system will be history. Under the influence of globalization, there will be change both functioning and mentality of the concepts of risk, foreign trade, money transfers, the reason of the claiming today's banking system will be history, approaching these subjects culture, cultural definitions and global consumption culture, global marketing, environmental factors affecting global marketing decisions, consumer behaviors in global markets and the importance of Culture in marketing environment, possible changes emerging as a requirement of the concept of globalization at the innovative ways and methods. It has been demonstrated in our study by enriching literature with the views and works of various economists and scientists where the banking system can be envolved and what to talk about in the following years In the first part of this thesis, given some information about the general structure and functioning of globalization, the phenomenon of globalization, definition of globalization, economic globalization and mentioning its benefits, stages of globalization, dimensions of globalization in economic sense, effects of globalization and financial markets are mentioned. In this way it has been tried to be expressed more clearly in all its aspects the phenomenon of globalization, one of the important building blocks of thesis study. Also Bretton Woods's process within the scope of organizations that contribute to the expansion of globalization and the international organizations created after this were briefly mentioned In the second and third sections, the history of banking and the phenomenon of globalization in the banking system were evaluated. Financial liberalization and deepening, reasons for the globalization of banks, the reasons for the globalization of banks for emerging economies, the reasons for global banks to enter the national banking sector, the expectations of national banking sectors from global banking, and the effects of globalization of banks on the national finance market was examined. In the fourth chapter, addressing the subject of the financial innovations and innovation, the impact of the innovative ideas emerging as a necessity of globalization on the financial world has been evaluated within the cause-effect relationship. In the fifth and sixth sections, by given placing innovative models in banking, finance and commerce and possible banking in the next century, applications to replace the existing system in the world of Finance and commerce, with covering topics of the future technologies and concepts in banking and finance, blockchain applications, classification of virtual currency, the future of Crypto money the future have been shown. World Trade and its functioning, the potential impacts of the modern Silk Road Project, which is expected to change the supply chain of World Trade from its roots, have been evaluated and the result section has been started. In the conclusion section, saying being history nearly all of the today's classical banking applications, with the thesis risk, functioning and mentality of the foreign trade and money transfers concepts will be change due to the effect of globalization has been discussed in detail that resulting today's banking system will be history in the context of cause and effect relationship.