Günümüz finansal istikrar araçlarının İslamî finans ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Assessment of contemporary financial stability tools from an Islamic finance perspective
  1. Tez No: 820900
  2. Yazar: DİANA ÇUHACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KUMAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Maliye, Religion, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, finansal istikrarın önemi ve İslam iktisadının finansal istikrara katkılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yirminci yüzyılın son çeyreğinde, ekonomik ilişkilerin ilerlemesiyle birlikte finansal istikrar uluslararası düzeyde önemli bir faktör haline gelmiştir. Serbestleşme politikaları ve yapısal değişimler, finansal istikrarsızlıklara yol açmış ve ekonomik krizleri tetiklemiştir. Bu bağlamda İslami finans sistemi, faizsiz ve risk paylaşımına dayalı prensipleriyle finansal istikrarı teşvik etmektedir. İslami finans, adil bir ekonomik yapıyı teşvik ederken, finansal krizlere karşı daha dayanıklı bir yapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the importance of financial stability and the potential of Islamic finance in promoting financial stability. In the late twentieth century, with the progress of economic relations, financial stability has become a significant factor on the international level. Liberalization policies and structural changes have led to financial instability and triggered economic crises. In this context, the Islamic finance system promotes financial stability through its principles based on interest-free transactions and risk sharing. Islamic finance not only fosters a fair economic structure but also provides a more resilient framework against financial crises. This study seeks to explore in greater detail the effects of Islamic finance on financial stability.