Masal
Tale
- Tez No: 254461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Müjde' nin hayata tutunmasını saglayan iki sey vardır: işi ve çocuklugundan beri sürekli izledigi Clementine çizgi filmi. Ancak Müjde isten atılır ve bosluga düser. Bu boslukta, bir yandan is ararken bir yandan da isimsiz mektuplar almaktadır. Bu isimsiz mektuplarla birlikte, yadsıdıgı geçmisi ve ailesi hayatına yeniden girmeye baslar: Abisi, babası, annesi, en yakın çocukluk arkadası ve de kendi çocuklugu. Müjde abisiyle yüzlesir, babasıyla görüsmeye baslar, annesi onu artık tanımaktadır, kaybettigi çocukluk arkadasını geri kazanır, ve Müjde degismeye baslar. Müjde degisirken, Müjde' nin sadece yetiskinligi degil çocuklugu da simdiki hayatının bir parçası olmustur.
Özet (Çeviri)
Only two things make Müjde cling to life: Her job and the cartoon film Clementine she has been watching since her childhood. However, Müjde is fired and a gap opens in her life. While she is looking for a job, she is also getting letters with no name(s) on them. These letters bring back her past and her family she has negated so far: Her elder brother, her father, her mother, her closest childhood friend, and her very own childhood. Müjde faces up to her brother, starts to see her father, gets known by her mother, gets her childhood friend back, and starts to change. While she is changing, not only her adulthood but also her childhood become a part of her present life.