Psychological effects in fx markets.The behaviour of Turkish fx investors
Döviz piyasalarındaki psikolojik etkiler.Türk döviz yatırımcısının davranışları
  1. Tez No: 254463
  2. Yazar: HÜLYA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Klasik Finans yatırımcıların bilinçli bir şekilde faydalarını maksimize etmeye çalışan rasyonel karar vericiler olduğunu varsayar. Buna karşın Davranışsal Finans alanındaki bir dizi araştırma yatırımcıların bazı durumlarda irrasyonel davranışlar sergilediklerini rapor etmiştir. Bu çalışmanın amacı bir yatırımcıyı irrasyonel bir şekilde karar almaya yönlendiren faktörleri incelemektir. Bu amaca ulaşmak için ilgili literatür gözden geçirilmiş ve ilgili kavram, argüman ve teoriler sorgulanmıştır. Literatürde, hevristikler, bilişsel eğilimler ve zihinsel muhasebe, yatırımcının duyarlılık derecesi, ve yatırımcıların sürü davranışına olan eğilimleri irrasyonel davranışlara sebep olan üç faktör olarak işaret edilmiştir. Döviz piyasasından seçilen 82 kişilik örneklemeye uygulanan bir anketin bulgularına dayanılarak gerçekleştirilen Türk yatırımcıları vakasının analizinde, yatırımcıların sürü davranışına, aşırı tepki vermek gibi yatırımcı duyarlılığına, kayıptan kaçma eğilimine, iyimserlik eğilimine maruz kaldıkları fakat değer kazanan dövizleri hızla satma ve sürekli kaybeden dövizleri elde tutma şeklindeki davranışlarda ortaya çıkan yanlış pozisyon alma eğilimine maruz kalmadıkları bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Classical finance presumes that investors are rational decision makers who consciously seek to maximize their utility. However, a considerable number of researches in behavioral finance reported that investors made some irrational investment decision in some occasions. The objective of this study was to examine factors leading an investor to decide irrationally. To attain this objective the literature was reviewed and relevant concepts, arguments and theories were investigated. In the literature, psychological biases such as heuristics, cognitive biases and mental accounting, degree of sensitivity of investor, and propensity to herd behavior were pointed out as three major factors causing irrational investor behaviors. In case of Turkish investors, which was analyzed based on findings of a questionnaire applied to a sample of 82 interviewees in the foreign exchange market; it was found that investors were subject to herd behavior, investor sensitivity as overreaction, loss aversion, optimism bias, and but were not subject to disposition bias, which appear as behaviors of keeping currencies constantly loosing value and hurrying up in selling currencies gaining value