Judicial reform in Turkey for EU accession: Analysis of commission recommendations regarding measures of judicial dependence
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde yargı reformu yargı bağımısızlığının ölçüleri çeçevesinde Avrupa komisyonu tavsiye karalarının yorumu
- Tez No: 254477
- Danışmanlar: İDİL ELVERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği sürecinde yargı reformaları taraflar arasında ciddi bir tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Savcı ve hakim arasındaki yakın ilişki ve bunun bir sonucu olarak yargı tarafsızlığının zedelenmesi ihtimali bu reformlara çok önemli bir gerekçe teşkil etmektedir. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan tavsiye raporunda, hakimler ve savcılar arasındaki bu yakın ilişki göz önünde bulundurularak Türkiye Cumhuriyeti Yargı sisteminin işleyişine ilişkin önerilerde bulunuldu. Bu yakın ilişki Cristopher Larkins'in tanımıyla ?bağımlı bir yargı?nın var olduğuna işaret etmektedir. Avrupa Birliği Komisyonu üyelik sürecinde bu durumu Türkiye Cumhuriyeti'nin gerçekleştirmesi gerekecek reformlar için güçlü bir tartışma konusu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the continuing drive for Turkish entrance into the EU, judicial reform continues to be an important battleground for both sides. An integral part of these reforms is the appearance of close proximity between prosecutors and judges and the possible loss of judicial impartiality. A report was presented that contained recommendations offered by the European Commission regarding the affiliation between judges and prosecutors in their Report of an Advisory Visit on The Functioning of the Judicial System in the Republic of Turkey 2005. By viewing this relationship as a form of judicial dependence defined by Christopher Larkins, it is clear that the Commission makes a strong argument for reform.