Integration of migrants in Belgium: Ethnos vs. Ethnos
Belçika'da göçmenlerin entegrasyonu: Ethnos vs. Demos
  1. Tez No: 254476
  2. Yazar: GİZEM KÜLEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı Belçikanın göçmenlerin entegrasyonu konusundaki politikalarõnõ ele almaktõr. Uluslararasõ ve ulus-üstü gelişmelere rağmen, entegrasyon sürecini büyük ölçüde şekillendiren ve etkileyen hala ulus-devlettir. Iki bölge arasõndaki etno-kültürel ve sosyoekonomik farklõlõklara uygun olarak, Flaman ve Valonlar, sõrasõyla çokkültürlülük ve asimilasyon olmak üzere, göçmenlere karşõ farklõ politikalar uygulamaktadõrlar. Fakat Flaman ve Valon bölgelerinde entegrasyonu düzenleyen bu iki farklõlaşan yöntem, göçmenlerin ve yakõnlarõnõn özellik ve ihtiyaçlarõndan daha çok onlarõn bu iki farklõ dile sahip toplulukla kurduklarõ bağlarõ dikkate almaktadõr. Brüksel, bu sõrada, bölgedeki hem Flaman hem Valon otoritesi ve yüksek oranda AB kökenli ve yeni Belçikalõlaşan sakinlerinin yoğunluğu sebebiyle daha arada bir pozisyondadõr. Bu birbirinden farklõ siyasal yaklaşõmlarõ eğitim, istihdam, din ve siyasal ve örgütsel katõlõm alanlarõndan örneklerle incelemek ortaya çõkarmõştõr ki, entegrasyon politikalarõnõn daha liberal, etkileşimci ve kapsayõcõ bir modele uygun olarak iyileştirmelere ihtiyacõ vardõr.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the integration policies for migrants in Belgium. Despite the international and supra-national developments, it is still the nation-state, which overwhelmingly shapes and influences the process of integration. In line with the ethnocultural and socio-economic differences between the two regions, the Flemish and Walloon apply diverse policies toward immigrants, those being the multicultural and assimilationist ones respectively. The two differing ways of organising integration in Flanders and Wallonia consider less the characteristics and requirements of the immigrants and their descendants and more the links that the immigrants establish with the two linguistic communities. Brussels, meanwhile, is more in a in-between position because of the authority of both the Flemish and Walloon communities in the Region and the concentration of its highly EU-origin and new naturalised Belgians among the residents. Studying these diverse policy approaches through examples from the fields of education, employment, religion, and political and associational participation reveals that the integration policies require improvements in line with a more liberal, interactionist, and inclusionary model.