Şimdi haberler
Here are the news
  1. Tez No: 254501
  2. Yazar: KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyada, ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde kablolu kanalların da etkisiyle kalite çıtasını yükselten televizyon dizilerinin, kültür endüstrisinin giderek genişleyen önemli bir alanı haline geldiği günümüzde Türkiye'deki televizyon dizilerinin genelde niteliksiz olan yapısı sürmektedir. Yayın süresinin reklam kaygısıyla uzun tutulmasından da kaynaklanan ve nitelik yerine niceliği ön plana çıkaran diziler Türkiye'deki popüler kültürü de olumsuz yönde etkilemektedir. Sinema ve Televizyon alanında eğitim veren bir yüksek lisans programının bu durumun tamamen dışında kalmak yerine, TV dizi formatı üzerine alternatif öneriler geliştirebileceği varsayımından yola çıkan bu tez, ileride aynı programda benzer projelerin geliştirilmesinin yolunu açmayı hedefliyor. Tezin uzun vadeli amacı, nitelikli bir televizyon dizisi tasarımının akademik ortamda yapılabileceğini ve bu sürecin dizinin profesyonel bağlamda alıcı bulabilir hale getirilmesine katkıda bulunabileceğini kanıtlamaktır. İleride, program kapsamında benzer projelerin geliştirilmesi, programın sektöre daha aktif bir katkıda bulunmasını sağlayabilecektir.Bu tezde teorik bir çalışmanın sağladığı koşullarla, ülkemizdeki yaygın eğilimlerden farklı bir sitcom yapısı üzerinde çalışıldı. ?Şimdi Haberler? aslen bir sitcom olarak tasarlanmış olsa da, üç kademeli yapısıyla klasik sitcom modelinden farklılaşmaktadır. Bir TV kanalında çalışanların özel hayatları ve bu çerçevede yaşadıkları çatışmalar klasik sitcom formatını sürdürürken, çekimler sırasında yaşananlar bir kamera arkası belgeseli atmosferi ile anlatılmaktadır. Üçüncü bir kademe olarak ise dizi içinde çekilen programın, diziyi izleyen seyirciye aynen aktarılması planlanmaktadır. Bu üç katmanla birlikte dizi hem karakterlerinin günlük yaşantılarını bize aktaracak, hem çalışma koşullarına dair yorumlarda bulunacak, hem de dizi içinde hazırlanan programları skeç mantığıyla dizi seyircisinin önüne getirecektir. Dizinin, kendini yansılama (self-reflexivity) yaklaşımı ve kendi üretim şartlarını hicvetme mantığı, klasik sitcom formatına bir alternatif olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, as an important and expanding part of cultural industry TV shows are now setting high standard levels in the world, mostly thanks to the Cable Networks in The United States of America. However, in Turkey generally TV series are still lacking quality. These series, which have longer than needed durations due to the commercial based concerns and also standing in the forefront quantitaviely rather than qualitatively; are affecting the popular culture negatively. This thesis; which brings the suggestion that a graduate programme which focuses on Film and TV studies should bring out alternative suggestions on a television show format rather than staying out of the range of the subject; mainly aims to prepare the way of creating similar projects in the programme, in the future. Long term mission of the thesis however is to show that a quality television series can be created in an academical environment and this preparation period can make it ready to find a professional buyer. In this manner with the similar projects to be developed, it can help the programme to make a contribution to the sector actively.In this thesis, with the conditions of being in a theoretical study, A different sitcom structure next to the general tendencies in Turkey has been worked on. ?Here are the News? is basically created as a sitcom, however makes a difference than the classical sitcom model with its three level structure. While personal lives of the characters and their conflicts in this context are presented in a classical sitcom background, the events when the shootings occur create a backstage documentary atmosphere. In addition to those, the program which the characters are producing is presented to the spectator without any diegetic backstage detail. Thanks to these three levels, the show is going to consist of the characters? daily lives and make a commentary about their working conditions. Also the programs in diegetic world will be presented as little sketches to the spectator. Self-reflexivity choices, and being a satire criticizes its own production conditions makes an alternative look to a classical sitcom format.