Choosing from an incomplete tournament
Eksik turnuvalardan seçim yapmak
- Tez No: 254502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK ÖZKAL SANVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Eksik turnuvalar sonlu kümeler üzerindeki asimetrik ikili bagıntılardır. Tamamlanmıs asimetrik ikili bağıntı olan turnuvalar ve turnuva çözümleri literatürde kapsamlı bir sekilde incelenmistir. Bu çalismada eksik turnuvaların yapısı incelenmis,ve üç önemli turnuva çözümü- Schwartz (1972), Miller (1977) tepe döngüsü; Fishburn(1977), Miller (1977), Miller (1980) kaplanmamıs elemanlar kümesi; Copeland(1951) çözümü- eksik turnuvalara adapte edilmistir. Tepe döngüsü karakterize edilmisve kaplanmamıs elemanlar kümesi ile Copeland çözümünün karakterizasyonu incelenmistir.
Özet (Çeviri)
By incomplete tournaments, we mean asymmetric binary relations over finitesets. Tournaments, which are complete and asymmetric binary relations, and tournamentsolutions are exhaustively investigated in the literature. We introduce the structureof incomplete tournaments, and we adapt three solution concepts -top cycle ofSchwartz (1972), Miller (1977); uncovered set of Fishburn (1977), Miller (1977) andMiller (1980), Copeland solution of Copeland (1951)- established for tournaments toincomplete tournaments. We axiomatize top-cycle, and investigate the characterizationof the uncovered set and the Copeland solution.