Mobil pazarlama ve piyasa etkinliğinin incelenmesi
The analysis of mobile marketing and its market efficiency
  1. Tez No: 205841
  2. Yazar: AYHAN AKSU
  3. Danışmanlar: DR. BİRGÜL ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
?Mobil pazarlama ve piyasa etkinliğinin incelenmesi? adlı bu çalışmanın amacı;yeni bir pazarlama aracı olarak mobil pazarlamanın, özellikle genç hedef gruplaraulaşmak için sahip olduğu özellikleri, genç hedef grupların bu yönteme bakışaçılarının ortaya konarak, iki taraf arasındaki sinerjiyi ve bu kanalın etkinliğiniincelemektir.Mobil teknolojilerin ticari hayatımıza girmesiyle birlikte bir çok işlem mobilaraçlara uygun hale getirilmiştir. Bunlar, gazete haberlerinin okunmasından, mobilbankacılık işlemlerine kadar geniş bir alana yayılmışlardır. Çalışmanın ilkbölümünde bu kavramın ortaya çıkardığı yeni ticari hayatın enstrümanlarıaçıklanmıştır.Mobil iletişim, mobil araçların (cep telefonu, kişisel dijital asistanlar (PDA vb.)kullanılarak gerçekleştirilen iletişim şeklidir. Daha önceleri sabit olarak bulunanaraçlarla gerçekleştirilen iletişim bu araçlar sayesinde hareketli bir yapıyakavuşmuştur. Mobil ticaret ile bir çok işlem hızlanmıştır. Bunlardan son dönemdeen çok adından bahsedilen mobil ödemedir. Internet önceleri sabit ağlarla iletişimsağlarken şimdi mobil araçlar sayesinde bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Sanaldünya, form (şekil) değişikliğine giderek mobil kullanıcılarla buluşmaktadır.Mobil pazarlama, reklam mesajlarının, özel gün kutlamalarının, satış tekliflerinin,promosyon davetlerinin vb. mobil araçlar kullanılarak mobil kullanıcılarailetilmesiyle gerçekleştirilen bir pazarlama yöntemi olarak tanımlanmıştır. Mobilpazarlamanın amaçları, araçları, kampanya modelleri, kullandığı teknolojiler,uygulanan stratejiler belirtilmiştir. Çalışma içinde genç hedef kitlenin belirleyiciözelliklerini ortaya koyan araştırmalara yer verilmiş, mobil pazarlamanın bu kitleüzerinde etkili olduğu savunularak, bu durumu desteklemek için bir kampanya elealınmıştır. Kampanya sonuçları değerlendirilmiş, kritik başarı faktörleri analizedilmiştir. Bu değerlendirmeler sonunda mobil pazarlamanın genç hedef kitlelereulaşmada etkili bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study which is named as ?The Analysis of Mobile Marketingand Its Market Efficiency? is to reveal the attributes and advantages of mobilemarketing in reaching especially to young target groups, and also to reveal theattitudes of young target groups about mobile marketing, thus to present a two-sidedanalysis of mobile marketing.With the access of mobile marketing to our commecial life many activities havebecome competent with mobile technology. Reading newspapers from the internet,and using online banking systems are the widespread examples of this process. Inthe first part of the study, the new instruments that this new process created isexplained.Mobile communication is a kind of communication which is realized by means ofthe use of mobile technologies (mobile phones, personal digital assistants such asPDAs). By means of this technology, the prior stabile devices has turned into mobilestructure. With mobile trade many activities have gained speed. The most articulatedactivity of this process is mobile payment. With the improving technologies, internethas gained the attribute of mobility saving itself from stabile connections. Thevirtual world meets the mobile users by changing form.Mobile marketing is defined as a way of marketing which delivers the commercialmesagges, such as celebrity messages, sale offers, promotion invitations, to mobileusers by using mobile devices. In this thesis, purposes, devices, campaign models,applied technologies, and applied strategies of mobile marketing are explained. Inthis thesis, the researches that present the distinctive characteristics of youth is givenand thus it is argued that mobile marketing is effective on this target group with thesupport of an example campaign. The outcomes of the campaign were assessed andcritical success factors were analysed. At the end of these analyses, it was seen thatmobile marketing is an effective method in reaching to the young target groups.