Türkiye'de ve Japonya'da deprem haberlerinin karşılaştırılması
Comparison of the news of the earthquake occurred in Japan and Turkey
- Tez No: 314850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Japonya'nın doğusunda, 11 Mart 2011 günü saat 14:46'da meydana gelen 9,0 büyüklüğündeki deprem dünyayı ayağa kaldırmıştı. Miyagi ve İbaraki arasındaki denizin altında meydana gelen bu deprem, Japon araştırmacılara göre bu zamana kadar meydana gelen en büyük depremdir. Depremin meydana getirdiği korkunç tsunami, Hukushima Nükleer Santrali'nden radyasyon yayılmasına sebep oldu. Bu radyasyon her tarafı sardı ve etkisi uzun yıllar devam edecek. 23 Ekim 2011 tarihinde saat 13:41 de , Türkiye'nin doğusunda 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Van'dan 30 km uzaklıktaki Tabanlı köyüydü. Deprem 29 saniye sürdü. Bu deprem Erciş'in de yıkılmasına sebep oldu. Sadece Türkiye değil dünya bu acıyı hissetti. Japonya'nın ve Türkiye'nin doğusu, birbirine yakın tarihlerde deprem felaketiyle sarsılırken ben Türkiye'deydim. Bu depremlerin büyüklüklerini ve ne gibi zararlara yol açtıklarını gazete haberlerini takip ederek öğrenmeye çalıştım. Japonya'da şimdi, doğuda yaşanan bu büyük depremin unutulmaması için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan en önemlisini Japon basını yapıyor. Japon gazeteleri her gün bu büyük deprem hakkında yazılar yazıp, haberler yaparak halkı bilinçlendiriyorlar. Büyük felaketin unutulmaması için çalışıyorlar. Bir daha ne zaman deprem olacak bilmiyorlar ama, sanki her an olabilecekmiş gibi düşünüp tedbir alma gayreti içindeler. Ben ise, bu iki ülkeyi tanıyan biri olarak depremlerin etkilerinin unutulmaması ve yaşanan acıların tekrarlanmaması için ne yapabilirim diye düşündüm.Günümüzün hala en etkili iletişim araçlarından olan gazeteleri incelemeye karar verdim. Bu yüzden, Japonya'nın en çok satan gazetesi Yomiuri ve Türkiye'nin en çok satan gazetesi Posta'yı inceledim. Depremlerle ilgili yaptıkları haberleri araştırdım ve iki ülke arasındaki haberleri karşılaştırdım; haber başlıkları ve fotoğrafları topladım, grafikler hazırlayarak açıklamalar yaptım.
Özet (Çeviri)
In the East of Japan, on March 11, 2011 at 14:46 '9.0 magnitude of earthquake occurred, which the world paid a lot of attention . This earthquake occurred under the sea between Miyagi and Ibaraki. According to Japanese scientists , this is the largest earthquake that has occurred up to this time. The terrible tsunami caused by the earthquake led Hukushima Nuclear Generating station to emit radiation. This radiation spread everywhere and the effects will continue for many years.On October 23, 2011 at 13:41 an earthquake with a magnitude of 7.2 earthquake occurred in Eastern Turkey. The epicenter is 30 km away from Van-based village. The Earth quake lasted 29 seconds. This earthquake also caused the collapse of Erciş, a nearby town. Not only did Turkey feel the pain of this earthquake but also the world. When the East of Turkey and the East of Japan were hit by earthquakes on dates close to each other, I was in Turkey. I tried to learn how devastating the earthquakes were through the media. Now in Japan, Various efforts are made not to forget the earthquake occurred in the East. Japanese press is doing one of the most important duties .Japanese newspapers write articles about the earthquake every day raising social awareness. They try to do their best in order to remind people of the disaster.They do not know when the next earthquake will happen, but they live, behave and take precautions as if it will happen any time. I, who know these two countries well, thought what I could do in order to remind the effects of the earthquakes and not to suffer the same pain again.I decided to analyze the newspapers, which are still the most effective methods of communication. So I did detailed research into the most selling newspapers, the Yomiuri in Japan and the Posta in Turkey. I checked the articles related to the earthquakes and compared them between Japan and Turkey. I collected photographs and articles, and made commends with graphics.