Göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçları
Migrant smuggling and human trafficking crimes
  1. Tez No: 1008724
  2. Yazar: ALİ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, küreselleşen dünyada giderek artan sınır ötesi insan hareketliliğinin beraberinde getirdiği göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçları, ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın amacı, bu iki suç tipinin hukuki niteliğini ortaya koymak, aralarındaki benzerlik ve farklılıkları belirlemek, bu suçlarla mücadelede karşılaşılan sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, göç, göçmen, iltica, sığınma ve mülteci gibi temel kavramlar açıklanmış, ardından göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti kavramları tanımlanarak, bu iki suç tipi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Ayrıca uluslararası düzenlemeler ele alınmış ve Türkiye'nin bu düzenlemelere katılımı değerlendirilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde ise sırasıyla göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçları Türk Ceza Kanunu çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, söz konusu suçların tanımı, hukuki ve maddi konusu, maddi ve manevi unsurları, hukuka aykırılık unsuru, suçun özel görünüş biçimleri, nitelikli halleri, yaptırım ve güvenlik tedbirleri ile soruşturma ve kovuşturma usulleri ele alınmıştır. Çalışma sonucunda, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçlarının sınıraşan nitelikte olduğu ve genellikle organize suç örgütleri tarafından işlendiği; bu suçlarla etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi için, ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliğinin güçlendirilmesi, yasal düzenlemelerin etkin bir şekilde uygulanması, kolluk kuvvetlerinin kapasitesinin artırılması, mağdurların korunması ve desteklenmesi, kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve göçün temel nedenlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines migrant smuggling and human trafficking crimes within the framework of national and international law, crimes that have emerged with the increasing cross-border human mobility in the globalizing world. The aim of the study is to reveal the legal nature of these two types of crimes, determine the similarities and differences between them, identify the problems encountered in combating these crimes, and offer solutions. In the first section of the study, basic concepts such as migration, migrant, asylum, refuge, and refugee are explained, followed by the definition of migrant smuggling and human trafficking concepts, highlighting the similarities and differences between these two types of crimes. Additionally, international regulations are discussed, and Turkey's participation in these regulations is evaluated. In the second and third sections, migrant smuggling and human trafficking crimes are examined in detail within the framework of the Turkish Penal Code, respectively. In this context, the definition of these crimes, their legal and material subjects, material and moral elements, the element of illegality, special forms of the crimes, aggravated circumstances, sanctions and security measures, as well as investigation and prosecution procedures are discussed. As a result of the study, it has been concluded that migrant smuggling and human trafficking crimes are transnational in nature and are generally committed by organized crime groups; and that in order to effectively combat these crimes, it is necessary to strengthen cooperation at national and international levels, effectively implement legal regulations, increase the capacity of law enforcement agencies, protect and support victims, raise public awareness, and develop policies aimed at eliminating the root causes of migration.