Optimal monetary policy under different wage and price contracts
Farklı ücret ve fiyat sözleşmeleri altında en iyi para politikası
- Tez No: 254513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, kapalı bir ekonomide, farklı ücret ve fiyat sözleşmeleri altında en iyi para politikası konusunda bir literatür taramasıdır. En iyi para politikasını, belirleyici faktörleri enflasyon ve üretim açığı olan zarar fonksiyonunu en aza indirgediğimiz veya temsilci kişinin faydasını azami ölçüde arttırdığımız zaman elde edebiliriz. Tezde ücret ve fiyat yapışkanlığının önemi ve para politikasına en iyi yanıtı verdiğine inandığımız New Keynesyen Model üzerinde durduk. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre, Merkez Bankası nominal katılıklardan kaynaklanan bozulmaları tamamen yok edememektedir. En iyi politika üretim açığı, fiyat enflasyonu ve ücret enflasyonu arasında bir denge içermelidir. Bu yüzden, bozulmaların olduğu ve de olmadığı durumlarda, ihtiyati ve kurala dayalı para politikası arasındaki ilişkileri inceledik. Sonunda, kurala dayalı para politikasının daha iyi sonuç verdiğini gördük.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a survey on optimal monetary policy under different wage and price contracts in a framework ofa closed economy. We have optimal monetary policy either minimizing the loss function whose determinants areinflation and output gap or maximizing the representative agent?s utility. In the thesis, we focus on the importance ofnominal rigidities and New Keynesian model which we believe to give the best response to an optimal monetarypolicy. We will see that in recent literature, a Central Bank will generally be unable to eliminate completely thedistortions caused by nominal rigidities. The optimal policy should involve balance between stabilization of threevariables: the output gap, price inflation and wage inflation. Therefore we investigate monetray policy tradeoffbetween discretion and commitment with and without distortions. At the end, we see that optimal monetary policyunder commitment is better than discretion.