Clothed bodies that matter: In search of a feminist perspective on the headscarf controversy
Maddeleşen giyinik bedenler: Başörtüsü sorununa dair feminist bir bakış açısı arayışı
- Tez No: 254529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki başörtüsü sorununa dair yeni bir bakış açısı geliştirmeyi deniyor. Konuyu feminist kuramın ?beden? tartışmalarıyla ve giyinme kuramlarıyla ilişkilendirerek bu eski çatışmanın ?toplumsal cinsiyetli? tarafını da hesaba katan bir bakış geliştirmenin yolunu arıyor. Türkiye'de 2008 yılında bu konuda yürütülmüş iki kampanya, basmakalıp ikili karşıtlıkları aşmamıza yardımcı olma potansiyelleri bağlamında, bu çalışmada özel bir odak noktası oluşturuyor. Bedene dair konulardan yola çıkarak daha kapsamlı bir feminist kuram ve zorlayıcı bir feminist politika geliştirme ihtiyacı da bu çalışmanın sonucunda bir vurgu olarak ortaya çıkmakta.
Özet (Çeviri)
The following study tries to develop a new perspective on the headscarf controversy in Turkey. By relating the issue to the discussions of body in feminist theory and theories of clothing, it seeks to explore a new way of considering the age-old conflict from a perspective that takes the gendered aspect of it into account. The two campaigns about the issue in 2008?s Turkey forms a particular focus of this study in the sense that they have a potential to help us overcome the conventional binary oppositions. The need for developing a more extensive feminist theory and a challenging feminist politics that derives from bodily issues becomes the consequent emphasis of this study.