Simulation of credit risk and modeling PD/LGD linkage
Kredi risk simulasyonu ve temerrüt oranı / temerrüt halinde kayıp oranının ilişkilendirilmesi
  1. Tez No: 254531
  2. Yazar: EKREM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kredi riskinin ölçülmesi ve yönetilmesi finansal risk yönetiminin en ilgi çekici alanlarından biri haline geldi. Bu sonucu ortaya çıkaran çok sayıda factor var. Fakat, piyasanın bu anlamda en önemli motivasyonu Basel II Sermaye Yeterlilik Uzlaşmasıdır. Diğer önemli faktörler ise, tüm dünyada temerrütlerin artan miktarı ve finansal türev ürünleri kullanımındaki artış olarak sayılabilir. Bu tezde, 500 krediden oluşan bir hipotetik kredi portfoyü kullanılarak, kredi riskinin simulasyonu analiz edildi ve temerrüt oranı ve temerrüt halinde kayıp oranı arasındaki bağlantı iki Kredi RMD modeline eklendi (CreditMetrics ve CreditRisk+). Temerrüt oranı ve temerrüt halinde kayıp oranı korelasyonunun göz ardı edilmesinin riskin düşük tahmin edilmesine yol açtığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Measurement and management of the credit risk has emerged as the one of the most challenging and hottest area of the risk management in financial markets. There are numerous factors motivating that result. The most important motivation of the market is the Basel II Capital Adequacy Accord. Other factors are the increasing number of the defaults all around the world and the rise of the financial derivatives. In this thesis, I analyzed the simulation of the credit risk and I incorporated PD/LGD linkage to two Credit VaR models (CreditMetrics and CreditRisk+) with a hypothetical portfolio of 500 loans. I compared 3 different level of recovery risk with these 2 models. I found that overlooking PD/LGD correlation leads us to underestimate the credit risk.