1993 Cenevre Rehin Sözleşmesi ve TTK tasarısına iktibası
1993 Geneva Convention and its implementation to draft Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 254537
  2. Yazar: CÜNEYT SÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ATAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gemi ipoteği ve gemi alacakları ile ilgili milletlerarası alanda üç farklı sözlesme kabul edilmistir. Bu sözlesmeler sırasıyla, (1) Deniz Ticaret Vasıtalarının Rehni ve ?mtiyazı ile Alakalı Bazı Kaidelerin Tevhidi Hakkında Mukavele (?1926 BrükselMS?), (2) Gemiler Üzerindeki ?mtiyazlara ve ?poteklere ?liskin Bazı Kuralların Birlestirilmesi Hakkındaki Sözlesme (?1967 BrükselMS?), (3) Gemiler Üzerindeki ?mtiyazlar ve ?potekler Hakkında Milletlerarası Sözlesmedir (?1993 CenevreMS?). Söz konusu üç sözlesmeden 1967 BrükselMS milletlerarası alanda bugüne değin yürürlük kazanmamıstır. 1926 BrükselMS ve 1993 CenevreMS ise yürürlüktedir. 1993 CenevreMS, gemi finansmanı sartlarının düzeltilmesi ve ülkelerin deniz ticaret filolarının gelistirilmesi amacıyla olusturulmustur. Bu amacın gerçeklestirilmesi için, gemi üzerinde kayıtlı ipotek hakkının güvence derecesi Sözlesme ile arttırılmaya çalısılmıstır. Bu bağlamda 1993 CenevreMS hükümleri üç gruba ayrılabilecektir: (1) gemi sicili ve geçici bayrak değisimine yönelik düzenlemeler, (2) gemi alacakları, (3) cebrî icra. Bu üç grup içinde 1993 CenevreMS'de gemi alacakları ile ilgili kapsamlı düzenleme mevcuttur. Türk Ticaret Kanunu Tasarısı (?Tasarı?) hazırlanırken milletlerarası sözlesmeler ile uyum ilkesi benimsenmistir. Uyum milletlerarası sözlesme hükümlerinin doğrudan doğruya Tasarı'ya alınması ile sağlanmıstır. Gemi alacakları ve gemi ipoteği alanında kaynak kabul edilen milletlerarası sözlesme Türkiye'nin hâlen taraf olmadığı 1993 CenevreMS'dir. Dolayısıyla, hazırlık çalısmaları da göz önünde tutularak 1993 CenevreMS hükümleri ve Tasarı'nın ilgili maddeleri teze konu olmustur. Tasarı sistematiği doğrultusunda söz konusu iki kaynak karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
There are three international conventions on maritime liens and mortgages. These conventions are as follows: (1) International Convention for the Unification of Certain Rules of Law relating to the Maritime Liens and Mortgages (?1926 BrusselsMLM?), (2) International Convention for the Unification of Certain Rules relating to Maritime Liens and Mortgages (?1967 BrusselsMLM?), (3) International Convention on Maritime Liens and Mortgages (?1993 GenevaMLM?). Out of these three Conventions, 1967 BrusselsMLM has not entered into force to date. However, 1926 BrusselsMLM and 1993 GenevaMLM are duly in force. The purpose behind the 1993 GenevaMLM is to improve the conditions for ship financing and to develop the national merchant fleets. To this end, 1993 GenevaMLM contains provisions in order to enhance the security level of registered ship mortgages. Therefore, the articles of 1993 GenevaMLM can be classified into three different groups: (1) provisions concerning ship registry and temporary change of flag, (2) maritime liens, (3) forced sale. Out of these three different issues, comprehensive regulation has been made on maritime liens within the Convention. The basic principle accepted during the preparation of the maritime section of Draft Turkish Commercial Code (?Draft TCC?) is to ensure consistency between the relevant articles of the Draft TCC and international conventions. The achievement of the consistency has been made by the adoption of the provisions of the conventions directly into Draft TCC. 1993 GenevaMLM, to which Turkey is not a party to date, was held reference in the preparation of the articles concerning maritime liens and mortgages. Therefore, both the provisions of 1993 GenevaMLM by taking into consideration of its travaux préparatoires and the relevant articles of Draft TCC have been subject to the dissertation. Comparison is made between the two sources within the systematic of Draft TCC.