Impact Of EU accession process on Turkey's FDI performance: A comparative analysis Of Turkey and CEE Countries
AB'ye katılım sürecinin Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırım performansı üzerine etkisi: Türkiye ve Orta Doğu Avrupa ülkeleri karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 254538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Doğrudan yabancı yatırımlar, ülkelerin büyümelerini hızlandırmaları, teknolojik yenilikleri ve girişimleri şekillendirmeleri ve sermaye girişi sağlamaları açısından önemlidir. Doğrudan yabancı yatırımı davet eden unsurların (determinantlar); makroekonomik koşullar, politik ortam, kurumsal faktörler, iş gücü maliyeti, yatırım yeri, beşeri sermaye, altyapı, ticaret açıklığı ve AB'ye giriş sürecinde olan ülkeler için beklenen AB üyeliği olduğu düşünülmektedir. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri AB'ye giriş sürecinde kayda değer oranlarda doğrudan yabancı yatırım çekmişlerdir. Öte yandan Türkiye; ekonomik potansiyeli ve coğrafi avantajlarına rağmen doğrudan yabancı yatırım çekme konusunda zayıf bir performans sergilemiştir. Ancak 2005 yılının sonu ve 2006 yılının ilk yarısında, ülkeye doğrudan yabancı yatırım girişi artmıştır. Hiç şüphesiz ki, bu artışta 3 Ekim 2005 tarihinde AB ile başlayan müzakerelerin etkisi önemli olmuştur. Bu son dalga, çok muhtemeldir ki, AB'ye giriş sürecinde artarak devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Foreign Direct Investment (FDI) is a particularly important element for accelerated growth, technical innovation and enterprise restructuring of countries, as well as capital account relief. The determinants of FDI are thought to be macroeconomic conditions, political climate, institutional factors, labor costs, location, human capital, infrastructure, host country?s trade openness and the prospect of European Union (EU) membership for the countries in the EU accession process. Since the beginning of their transition, Central East European Countries have attracted a considerable amount of FDI. Turkey, on the other hand, has performed quite poor in attracting FDI, despite her renowned economic potential and geographic advantages. However, in late 2005 and 2006 first half, we have seen that the FDI inflow into the country has increased significantly. There is no doubt that, opening of negotiations on October 3rd 2005 has a crucial role in this increase. It is very likely that this latest surge in FDI will proceed hand in hand with the progress of EU accession process.