Amerika'daki milliyetçilik: Amerikan misyonundan beyaz ulusalcılığa
Nationalism in America: From American mission to white nationalism
- Tez No: 254539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Amerika'daki milliyetçiliğin tarihsel gelişimi ve Amerika örneğinde kozmopolitanizm ve milliyetçilik arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Bu iki ana izleği takip ederken 11 Eylül olayı önemli bir bağlam ve zengin bir anlam dünyası sunmuştur. 11 Eylül travmasının milliyetçi duygu ve davranışlara eşlik etmesi ne anlama gelmektedir? 11 Eylül sonrası Amerika'sındaki milliyetçiliğin kendini ifade ediş tarzı ve tezahürlerinin ne ölçüde yeni öğeler içerdiği, küresel postmodern toplumun ürettiği varsayılan yeni milliyetçi hareketlerin Amerika'da nasıl bir soluk ve çehre kazandığı, 11 Eylül'ü bir kırılma noktası olarak alırsak kopuş ve sürekliliklerle birlikte Amerikan milliyetçiliğinin tarihsel gelişimi içinde nasıl bir dönüşüm geçirdiği gibi en temel sorular cevaplanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın başında Amerika'yı kuran ve Amerika'daki milliyetçiliğin kökenini oluşturan temel ideal tarihsel ve kavramsal bağlamıyla detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ardından Amerika'nın kuruluşunda kendini gösteren Amerikan Misyonu idealinin 11 Eylül'ün yaratmış olduğu kriz durumuyla beraber eski anlam ve değer gücünü yitirmesiyle ortaya çıkan milliyetçi söylem analiz edilmiştir. Amerika'da 11 Eylül sonrası iyice güçlenen bu Beyaz ulusalcılığın en temel özellikleri geçmişe referanslı, kültürel, dinsel-moralist ve göç karşıtı olarak tanımlanmıştır. Beyaz ulusalcılığın Amerikan ulusal kimliğinin giderek erozyona uğradığı yönündeki iddialarının altında yatan argüman küreselleşme, çokkültürlülük ve kozmopolitliğin değer kazanması ve ulusal kimliğin asimile edebilme yeteneğinin kaybolması olarak temellendirildiğinden Amerika'da son dönemde milliyetçilik ve kozmopolitanizm arasındaki uyumsuzluğun ya da çelişkinin 11 Eylül sonrası dünyada daha da gün yüzüne çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is interrogated the historical development of nationalism in America, and in American experience the relationship between nationalism and cosmopolitanism. While going through this path the incident of September 11 presents an important ground and a fertile world of meaning. What is the meaning of nationalist feelings and attitudes that is concomitance with September 11 trauma? With the vision of September 11 atmosphere some basic questions are tried to be tackled with. In the beginning of the study the main ideal that both establishing America and generating American nationalism is investigated deeply with its historical and conceptual contexts. After that the ideal of American Mission, emerging in the foundation of America, loses its meaning and value power mostly with the impact of Septemper 11 crisis. Nationalism then finds a way for addressing new discourse. The phenomenon of white nationalism, which is strengthened greatly after September 11, have some basic characteristics: past referenced, cultural, religious-moralist and anti-immigration. Since the argument behind white nationalism is based on the fact that rising globalization, multiculturalism and cosmopolitanism are the main threats for American identity, in the last period the inconsistency or conflict between nationalism and cosmopolitanism has become more visible.