Bank x-efficiency in Turkey: The case of commercial banks between 2002 and 2007
Türkiye?deki bankaların x-etkinliği:2002 ve 2007 yılları arası ticari bankaların durumu
- Tez No: 254547
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SİNA ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmanın amacı ticari Türk bankalarının 2000 ve 2001 ekonomik krizlerinin hemen ardından Türk bankacılık sektörünün köklü bir yeniden yapılanma sürecine girdiği bir dönemde yani 2002-2007 yılları arasındaki etkinliğini incelemektir. Maliyet, dağıtım, teknik, saf teknik ve ölçek etkinlikleri parametrik olmayan Veri Zarflama Analizi kullanılarak elde edilmiştir. Bu değerler kullanılarak mülkiyet, zaman etkisi ve diğer önemli banka özellikleri gibi etkenlerle ticari Türk bankalarının X-etkinliğinin koralasyonu incelenmiştir. Ham etkinlik değerleri, sektördeki finansal istikrarın yardımıyla özellikle 2004'ten sonra etkinliğin artma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Üstelik, ampirik modele göre yabancı bankalar yerlilere göre teknik ve saf teknik etkinlik açısından daha X-etkindir. Zaman etkisine bakıldığında, sonuçlar ticari Türk bankalarının 2005 yılından itibaren teknik etkinliğinin arttığını göstermektedir. Ayrıca, toplam kredi hacmi içindeki sorunlu kredilerin oranı, sermaye yeterlilik oranı ve toplam faaliyet gelirleri içinde diğer faaliyet giderlerinin oranı gibi diğer önemli özelliklerin çeşitli etkinlik değerleri üzerinde istatistiksel olarak önemli etkileri vardır. Bu çalışma, banka yöneticilerine, stratejistlere ve piyasaya yeni gireceklere sektöre dair bir anlayış geliştirmede yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the efficiency of Turkish commercial banks between the years 2002 and 2007, a period when Turkish banking sector entered a deep re-structuring process immediately after the two big financial crises in 2000 and 2001. The cost, allocative, technical, pure technical and scale efficiencies are estimated by employing a non-parametric Data Envelopment Analysis. Using these efficiency scores, the correlations of X-efficiency for Turkish commercial banks are investigated with a number of factors such as ownership, time effect and other important bank traits. The raw efficiency scores show that there is an upward trend in efficiency especially after 2004 with the help of financial stability in the sector. Moreover, the empirical model shows that the foreign banks are more X-efficient in terms of technical and pure technical efficiency than their domestic peers. For time effect, the results suggest that Turkish banks tend to improve their efficiency especially after 2005. In addition, other important bank traits such as proportion of nonperforming loans in total credit volume, capital adequacy ratio and the ratio of other operating expenses to total operating income have a statistically significant impact on various efficiency scores. This study may help to give certain insights to bank managers, policy makers and potential new entrants to the market.