Turkish standardization of the symptom assessment-45 questionnaire (SA-45)
Semptom değerlendirme ölçeği?nin Türkçe standardizasyonu (SA-45)
- Tez No: 254548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Semptom Değerlendirme Ölçeği'nin (SA-45) Türk yetişkin nüfusu için geçerlik, güvenirlik analizleri ile norm çalışmasını içeren standardizasyon çalışmasını yapmaktır.Bu çalışmada normal ve ayakta tedavi gören olmak üzere iki farklı örneklem grubu kullanılmıştır. Normal örneklem grubu şirketlerde çalışan 520 profesyonelden ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde okuyan 100 öğrenci olmak üzere toplam 620 kişiden oluşmaktadır. Ayakta tedavi gören diğer grup ise, Davranış Bilimleri Enstitüsü'ne (DBE) psikoterapi için başvuran 2481 kişiden oluşmaktadır.SA-45'in psikometrik analizleri üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk olarak normal grup ele alınmış ve cinsiyete göre norm çalışması yapılmıştır. İkinci aşamada hem normal hem de ayakta tedavi gören grup için ayrı ayrı güvenirlik analizleri, üçüncü aşamada ise yine her iki grup için geçerlik analizleri tamamlanmıştır.Bu çalışmada güvenirlik ve geçerlik analizlerinin ve norm çalışmasının sonuçları, orijinal çalışmanın sonuçları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Sonuçlar, SA-45'in Türk yetişkin nüfusu için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu ve tanı, tedavi planı, izleme ve terapi sonuçlarını değerlendirme gibi klinik faaliyetlerde yardımcı bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Buna karşın, Semptom Değerlendirme Ölçeği'nin (SA-45) Türkçe standardizasyon çalışmasının tamamlanması için, yatarak tedavi gören hastalarla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct standardization of Symptom Assessment-45 Questionnaire (SA-45) including reliability and validity analyses and a norm study for Turkish adult population.In the present study two different samples, which included non-clinical and outpatient samples were used. The non-clinical sample included 620 adult individuals 520 of whom were working as professionals in companies and the other 100 were psychology students at Istanbul Bilgi University. The outpatient sample of this study was 2481 individuals who had applied to the Institute for Behavioral Studies (DBE) for psychotherapy.The psychometric analyses of SA-45 were conducted in three steps. First, the norm study of SA-45 scales was performed for the non-clinical sample by gender. Second, the reliability analyses were conducted for both non-clinical and outpatient sample. And finally, the validity analyses were performed for both non-clinical and outpatient samples.Overall the results of the reliability and validity analyses and the norm study of the present study are discussed in comparison with the results of the original study. Consequently the results of the current study demonstrated that SA-45 was a valid and reliable instrument for Turkish adult population and that it could be used for several clinical purposes such as helping diagnose, planning treatment, monitoring, and therapy outcome assessment. However, further studies are needed with inpatient samples for completing Turkish standardization of Symptom Assessment-45 Questionnaire (SA-45).